Bota/Rajoni

Gjermania në pritje të valës së dytë të arrestimeve

Gjermania në pritje të valës së dytë të arrestimeve
10:58 | 08 Dhjetor 2022

Autoritetet gjermane presin më shumë arrestime dhe bastisje në ditët në vijim në lidhje me një grup të ekstremit të djathtë që prokurorët thonë se po komplotonte një përmbysje të dhunshme të shtetit dhe vendoste një ish-anëtar të familjes mbretërore gjermane si udhëheqës kombëtar.

Georg Mayer, ministri i brendshëm i shtetit gjerman të Turingisë, tha për Deutschlandfunk se bazuar në përvojën e tij, zakonisht ka një valë të dytë arrestimesh.

Një grup prej 25 komplotistësh  , të udhëhequr nga Princi Heinrich XIII Reuss , u morën në paraburgim në ato që Meyer thotë se janë bastisje të paprecedentë. 3000 anëtarë të shërbimeve të sigurisë morën pjesë në arrestime.

Holger Muench, kreu i policisë federale, i tha ARD  se numri i të dyshuarve tani është 54 dhe ky numër mund të rritet më tej.

“Ne kemi identifikuar më shumë njerëz për të cilët, megjithatë, nuk jemi të sigurt se cili është statusi i tyre në lidhje me këtë grup,” tha Muench.

Policia gjeti jelekë antiplumb, harqe, pushkë dhe municione në bastisjet e së mërkurës, tha Muench, si dhe plane për të ndërtuar një “komandë për mbrojtjen e atdheut” dhe prova të rekrutimit.

“Ne kemi një përzierje të rrezikshme njerëzish që ndjekin besime irracionale, disa me shumë para, të tjerë që kanë armë dhe një plan për të nisur sulmet dhe për të zgjeruar strukturat,” tha Muench.

Mayer akuzoi partinë e ekstremit të djathtë AFD se u bë një “ndërfaqe” për ekstremistët e krahut të djathtë dhe duke përhapur ato që ai i quajti fantazitë e përmbysjes së shtetit.

“Njerëzit janë të frikësuar dhe AfD po përfiton nga kjo dhe po ofron zgjidhje të thjeshta,” tha Mayer. Në një deklaratë, AfD dënoi grupet e ekstremit të djathtë dhe shprehu besimin në aftësinë e autoriteteve për të sqaruar shpejt dhe plotësisht situatën, raporton Reuters./FrontOnline/

Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500

Të tjera