×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermania me rënien ekonomike më të madhe që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Në muajin mars, këshilltarët ekonomikë të qeverisë gjermane prisnin që kufizimet e shkaktuara nga pandemia e COVID-19 të zgjatnin vetëm 5 javë. Mirëpo, të martën, ata rishikuan parashikimin e tyre.

  Po në këtë muaj, këta këshilltarë parashikuan që rënia e Prodhimit të Brendshëm Bruto për vitin 2020 do të pësoj rënie për 2.8 për qind.

  Kjo llogaritje ishte bazuar në supozimin se kufizimet e shkaktuara nga COVID-19 do të zgjasin vetëm pesë javë, por deri më tani shumë kufizime janë ende në fuqi.

  Përshtatja me realitetin në terren

  Ekspertët gjermanë pranuan se prodhimi i vendit brenda vitit 2020 do të zvogëlohet për 6.5 për qind, duke e futur vendin në recesionin ekonomik më të keq që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

  Prodhimi industrial tashmë ka rënë në nivelin më të ulët në dy dekada dhe shifrat e eksportit për muajin maj nuk ishin në nivelin e duhur, duke theksuar varësinë e Gjermanisë nga tregjet e tjera evropiane.

  Po ashtu, këta ekspertë kanë paraparë që ka të ngjarë se mesatarja vjetore e papunësisë do të jetë 2.72 milionë.

  Sipas Institutit Kiel për Ekonominë Botërore (IfW), humbjet për këtë vit dhe vitin e ardhshëm, që lidhen me pandeminë COVID-19 do të janë rreth 390 miliardë euro.

  “Ne po shkojmë drejt një recesioni të thellë”, tha këshilltarja ekonomike Veronika Grimm, përcjell Telegrafi.

  Rimëkëmbja në formën “V” është e mundur

  Ekonomistët paralajmërojnë se një rikuperim i plotë nga goditja aktuale do të marrë një kohë të gjatë, duke marrë parasysh se disa nga tregjet kryesore të eksporteve janë goditur nga pandemia.

  Ata vunë në dukje se kompanitë do të mbeten të gatshme të rrezikojnë investimet një kohë të gjatë për sa kohë që eksportet do të binin dhe kapitali i firmave të ishte i ulët.

  Në përgjithësi, ata ishin të sigurt se Gjermania mund të ketë një trajektore të rimëkëmbjes ekonomike në muajt e verës dhe të kthehet në një rrugë të rritjes qysh në vitin e ardhshëm. Sipas tyre, rritja ekonomike për vitin 2021 do të jetë 4.5 për qind. /Deutsche Welle/

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Gjykatësja federale e qarkut Aileen Cannon ka hedhur poshtë çështjen e dokumenteve të klasifikuara kundër Donald Trump, raporton CNN. Në një vendim...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Një alarm i kuq është në fuqi për të gjithë Kroacinë, pasi vendi vazhdon të përkeqësohet nga një valë e të nxehtit,...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Kurti takohet me drejtoren e NDI, ZKM: Diskutuan për zhvillimet në vend dhe në botë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka...
  Lajme15 Korrik 2024
  Agjencia për Informim dhe Privatësi, në kuadër të mbrojtjes së të dhënave personale të qytetarëve, përkatësisht mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për...
  Lajme15 Korrik 2024
  Këshilli Prokurorial i Kosovës ka reaguar për Ligjin e ri të miratuar për KPK-në javën e kaluar, duke thënë kjo paraqet mosrespektim...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci shkroi se kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj e ka përcjellur “me shumë...
  Sport15 Korrik 2024
  Xherdan Shaqiri sapo ka njoftuar pensionimin nga përfaqësuesja e Zvicrës. Shaqa ka njoftuar këtë vendim me një njoftim në Facebook. “7 turne,...
  Vip15 Korrik 2024
  Dje në rubrikën “Trotuar” në “E Diell” u trajtua tema e tradhtisë. E ftuar në panel ishte Xhiliola Lamaj , e cila...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.