×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermania lanson aplikacionin për mbrojtje nga Coronavirusi

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Autoritetet gjermane të martën bënë thirrje për shkarkimin e një aplikacioni të ri në telefona me qëllim të shkëputjes së zinxhirit të infeksionit.

  Qeveritë evropiane më herët kanë lansuar aplikacione të ngjashme me qëllim të rimëkëmbjes së turizmit dhe realizimit të udhëtimeve në mënyrë të sigurt.

  Aplikacioni i quajtuar “Covid-Warn-App” mund të shkarkohet në Apple Store dhe PlayStore. Ai i përdor valët Bluetooth për t’i matur kontaktet e ngushta mes njerëzve dhe për lëshimin e vërejtjeve, nëse ndonjëri prej tyre del pozitiv për koronavirus, shkruan “Reuters”.

  “Ky aplikacion nuk është zgjidhje për gjithçka. Nuk është kalim i lirë, por është një mjet shtesë i rëndësishëm për kontrollimin e pandemisë”, tha ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn.

  Kështu, Gjermania u bashkohet Italisë, Polonisë dhe Letonisë për lansimin e aplikacioneve të bazuara në teknologji nga kompanitë Apple dhe Google që e ruajnë privatësinë e përdoruesve.

  Përgatitja e këtij aplikacioni shtetit gjerman i ka kushtuar 20 milion euro.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Katër persona, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë, dhe tre të tjerë janë plagosur, pas një sulmi me thikë në Kuins të Nju...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Rreth 80 për qind e atyre që jetojnë në Gaza u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Kështu thuhet në...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë një nga çiftet më të komentuar në showbizin shqiptar. Ata kanë marrë vëmendje me historinë e...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Santiago Bernabeu i ri po i afrohet kompletimit. Zbulimi i tij zyrtar ishte caktuar të bëhej në fund të këtij muaji, megjithëse...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Iliriana dhe Shqipja kanë bërë një bisedë së bashku për banorët e rinj, Ardin dhe Mirdonin. Iliriana ka qenë ajo që ka...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Azemi i ka rrëfyer Kaderi se ka parë ëndrra të mira. E Kaderi e pyeti se...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Jugu i Gjermanisë ka nisur të këndellet pas borës së parë të madhe në këtë sezon. Aeroporti i Mynihut i ka rikthyer...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.