Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermania do të krijojë qindra qendra vaksinimi nga dhjetori

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Qindra qendra vaksinimi do të krijohen në të gjithë Gjermaninë për të administruar vaksinën e re të coronavirusit, sipas një raporti mediatik. Shpërndarja e miliona dozave ka të ngjarë të paraqesë një sfidë të madhe.

  Shtetet gjermane po planifikojnë të krijojnë qindra qendra vaksinimi në të gjithë vendin duke filluar në dhjetor, shkruan gazeta Welt am Sonntag, raporton deutschewelle.

  Ministrat e shëndetësisë të 16 shteteve federale kanë hartuar plane për të krijuar një deri në dy qendra për rrethin administrativ – gjithsej qindra qendra – si dhe duke përdorur ekipe lëvizëse të vaksinimit.

  Kryeqyteti, Berlini, thuhet se po planifikon të ngrejë gjashtë qendra të tilla, shkruan Welt am Sonntag.

  Sallat e mëdha të ekspozitave, kryesisht jashtë përdorimit që nga fillimi i pandemisë, po diskutohen si hapësira të mundshme për të strehuar disa qendra.

  Autoritetet shëndetësore gjermane shpresojnë për një shpërndarje të shpejtë të programit të vaksinimit masiv pas rezultateve pozitive të fundit të provave të vaksinave BioNTech dhe Moderna, të cilat treguan 90 për qind efikasitet, gjegjësisht 95 për qind.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Këtë javë Rama hapi eskspozitën në Greqi dhe është kryeministri i parë shqiptar që viziton 10 Downing Street. Kur lideri i Shqipërisë...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Volodymyr Zelenksiy ka bërë sërish thirrje për më shumë armë me rreze të gjatë veprimi nga aleatët perëndimorë, teksa iu drejtua liderëve...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, ka thënë se Kosova ka qendrën më të mirë në Evropë të trajnimit për kërkim-shpëtim....
  Sport23 Mars 2023
  Kombëtarja shqiptare ka vijuar përgatitjet për sfidën e parë të kualifikuesve të Europianit 2024 ndaj Polonisë, që luhet më 27 mars në...
  Vip23 Mars 2023
  Nita është banorja që para 1 jave hapi kutinë e Pandorës dhe dërgoi në nominim Kristin dhe Qetësorin ose Oltën dhe Kiarën....
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i PSD-së, Daran Molliqaj e ka falënderuar kreun e Nismës, Fatmir Limaj për përkrahjen që do t’i japë kësaj partie në...
  Sport23 Mars 2023
  Për 90 minuta “Zahir Pajaziti” ushtoi nga atmosfera e krijuar prej “Legjendave” dhe “Xhebrailave”. Bile edhe ndeshja ishte e zjarrtë pasi në...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se nuk pret që të bëhen publike hetimet se kush është përgjegjës për shpërthimet e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.