Bota/Rajoni

Gjermania dhe Japonia kryejnë stërvitje të përbashkëta ushtarake

Gjermania dhe Japonia kryejnë stërvitje të përbashkëta ushtarake
22:18 | 28 Shtator 2022

Gjermania dhe Japonia zhvilluan stërvitjet e tyre të para të përbashkëta ushtarake të mërkurën në Japoni, ndërsa Berlini kërkon të zgjerojë angazhimet e tij të sigurisë në rajon.

Tre avionë luftarakë F-2 nga Forcat e Vetëmbrojtjes Ajrore të Japonisë dhe tre avionë gjermanë Eurofighter morën pjesë në trajnimin e formacionit për të përmirësuar aftësitë taktike dhe të komunikimit. Stërvitjet, të cilat zgjasin deri të premten, u zhvilluan në bazën ajrore Hyakuri pranë Tokios.

Sipas Global Times, analistët thanë se stërvitjet do të ndihmonin në rritjen e aftësive të përbashkëta luftarake ajrore të Gjermanisë në rajonin Azi-Paqësor.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht i tha Japan Times se Berlini do të shohë një angazhim të vazhdueshëm të sigurisë në rajon.

“Përforcimi i ushtrisë në rajon po rritet, tensionet gjeopolitike po përkeqësojnë konfliktet territoriale dhe rreziku i përshkallëzimit po rritet,” tha ajo. “Ne jemi të vetëdijshëm se siguria euro-atlantike dhe siguria e Indo-Paqësorit janë të lidhura. Kjo është arsyeja pse ne duam të ndihmojmë ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në këtë rajon të rëndësishëm”, përcjell Klankosova.tv

Japan Times gjithashtu raportoi se disa kritikë kanë argumentuar se zhvillimet në Kinë dhe Korenë e Veriut përbëjnë pak ose aspak kërcënim të drejtpërdrejtë të sigurisë për Gjermaninë. Megjithatë, Lambrecht tha se duke pasur parasysh rëndësinë ekonomike dhe gjeopolitike të rajonit Indo-Paqësor si për Gjermaninë ashtu edhe për të gjithë Evropën, “çdo konflikt atje do të ndikonte masivisht në Gjermani, në mënyra të shumta”.

Stërvitjet e së mërkurës nuk janë të parat e Gjermanisë në rajon. Forcat Ajrore të Gjermanisë morën pjesë në stërvitjet ushtarake në Australi në fillim të këtij muaji.

Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival

Të tjera