Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermania arreston tre persona për vjedhjen njëmiliardëshe në një muze

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Policia gjermane bastisti disa apartamente në pjesë të ndryshme të Berlinit në oret e hershme të së martës dhe i arrestoi tre persona të dyshuar për përfshirje në vjedhjen e stolive me vlerë të madhe në një muze ku ndodhet një ndër koleksionet më të mëdha të stolive, bënë të ditur zyrtarët.

  Hajnat kishin hyrë në Muzeun “Green Vault” në Dresden në nëntor të vitit të kaluar dhe kishin arritur të merrnin së paku tri sete të stolive të shekullit XVIII, përfshirë diamante, shkruan Reuters,.Policia i bastisi 18 apartamente, garazha dhe vetura për gjetjen e stolive të vjedhura. Bastisjet u kryen kryesisht në distriktin jugor të kryeqytetit gjerman, Neukoelln, tha policia. Në operacion morën pjesë gjithsej 1.638 zyrtarë policorë. Për shkak të operacionit, gjatë ditës mund të ketë pengesa në qarkullimin rrugor.

  Tre personat e arrestuar do të dalin më vonë gjatë ditës para një gjykatësi dhe i përkasin kombësisë gjermane. Sipas policisë, ata janë arrestuar në pjesë të ndryshme të vendit, pa dhënë detaje tjera, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

  Sipas pamjeve të siguruara nga kamerat, në muze ishin futur dy persona përmes dritares në orët e hershme të 25 nëntorit të vitit të kaluar. Policia kishte shkuar në vendin e ngjarjes vetëm pesë minuta pas aktivizimit të alarmit, por hajnat kishin arritur të iknin.

  Vlera e stolive të vjedhura është vlerësuar rreth një miliard euro, sipas raportimit të gazetës “Bild”. Koleksioni i vjedhur i stolive dikur i përkiste Augustit II, që kishte shërbyer si mbret i Polonisë.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Jeton Ismaili, është gazetar në Luginën e Preshevës që tash e sa vjet përcjell sektorin e e politikës. Ai ka thënë zor...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.