[wp-story]

Bota/Rajoni

Gjermanët duhet të përgatiten për 4-5 muaj me masa të rënda anti-Covid

Gjermanët duhet të përgatiten për 4-5 muaj me masa të rënda anti-Covid
19:48 | 15 Nëntor 2020

Gjermanët duhet të marrin masa të rrepta për 4-5 muaj të tjerë për të ndaluar rritjen e infeksioneve të koronavirusit dhe nuk duhet të presin që rregullat aktuale të lehtësohen shpejt, tha Ministri i Ekonomisë, Peter Altmaier për të përjavshmen Bild am Sonntag.

“Ne nuk kemi dalë ende nga pylli”, tha ai duke iu referuar numrave të infeksionit.

Gjermania ka vendosur një sërë masash të quajtur “një dritë bllokimi” për të frenuar valën e dytë të pandemisë që vendi po sheh të përbashkët me pjesën tjetër të Evropës. Përderisa restorantet janë të mbyllura, shkollat ​​dhe dyqanet deri më tani mbeten të hapura.

Të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) treguan të dielën se numri i rasteve të konfirmuara në Gjermani u rrit nga 16,947 në 790,503. Shifrat e fundjavës priren të jenë më të ulta pasi jo të gjitha të dhënat raportohen nga autoritetet lokale.

Altmaier tha se Gjermania duhet të jetë e kujdesshme ndaj kufizimeve lehtësuese shumë shpejt. “Nëse nuk duam ditë me 50,000 infeksione të reja, siç ishte rasti në Francë disa javë më parë, ne duhet të shohim përmes kësaj dhe të mos spekulojmë vazhdimisht se cilat masa mund të lehtësohen përsëri,” i tha ai për Bild am Sonntag.

“Të gjitha vendet që hoqën kufizimet e tyre shumë herët kanë paguar deri më tani një çmim të lartë në lidhje me jetën e humbur të njerëzve”, shtoi ai.

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera