×
 • Auto
 • Auto

  Gjenerata e ardhshme e Skoda Enyaq do të dal në treg gjatë 2028 ose 2029

  FrontOnline
  02 Nëntor 2023

  Enyaq debutoi gati 3 vjet më parë. Që atëherë, ky model ka marrë disa përmirësime, duke përfshirë një fuqi të ngritur nga softueri i zhvilluar nga motorët elektrikë dhe bateria është rregulluar për të lejuar autonomi më të madhe. I tillë është versioni më i fundit i emërtuar Enyaq 85, i cili zëvendëson modelin Enyaq 80 dhe numri tregon kapacitetin e baterisë.

  Siç raporton Klix.ba, transmeton FrontOnline, çekët tashmë po mendojnë për gjeneratën e ardhshme, e cila, nëse do t’u besohet thashethemeve, mund të debutojë në vitin 2028 ose 2029. Klaus Zellmer, CEO i markës në Mladá Boleslav, konfirmoi se Enyaq i ri do të zhvillohet në një arkitekturë të re. Bëhet fjalë për platformën SSP të zhvilluar nga Volkswagen, e cila do të mundësojë shpejtësi më të larta karikimi, por do të jetë edhe më e përballueshme. Kështu, çmimi i makinës do të jetë më i ulët. Me shumë mundësi, çmimi do të jetë më afër modelit termik sesa gjenerata aktuale.

  Sigurisht, gjenerata e re Enyaq do të jetë më e fuqishme se modeli aktual dhe do të mund të përshkojë distanca më të gjata me një bateri të plotë. Është ende herët për të folur për pamjen, por ka një probabilitet të lartë që ky model të përputhet me gjuhën e re të dizajnit të Skoda të quajtur Modern Solid, e cila u prezantua me konceptin Vision 7S. Enyaq normalisht arrin rezultate të shkëlqyera shitjesh. Në nëntë muaj të këtij viti, çekët shitën mbi 54,000 kopje./FrontOnline/

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Pas vrasjes së Liridona Ademajt, dhjetëra qytetarë në Tiranë kanë dalë në protestë, me thirrje kundër vrasjeve të vajzave dhe grave. Protestuesit...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Leonard Ademaj shkoi në mëngjes në Gjykatën Themelore në Prishtinë, aty ku tre të dyshuarit për vrasjen e motrës së tij, përfshirë...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Fundjava do të përfundojë me një super ndeshje në program. Kampioni në fuqi, Barcelona do të përballet me Atletico Madridin sonte me...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Në Hamburg të Gjermanisë u hodh shorti për fazën finale të Euro 2024 teksa Franca u shortua në Grupin D së bashku...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova kanë realizuar sfidës së kapitenit. Gjatë sfidës, ishte Buci ai që ngacmoi Edonën. Ai e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Gani Gërmia nuk është duke i ndalur shakatë e tij me banorët e tjerë të shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.