Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjendje e rëndë në Zvicër, mbushen të gjithë shtretërit e kujdesit intensiv

  FrontOnline
  2 vite më parë

  900 shtretër të kujdesit intensiv të certifikuar janë praktikisht të gjithë të zënë, ka thënë Stettbacher ndërsa 242 shtretër rezervë janë ende të lirë.

  Në më shumë se një të tretën e kantoneve, njësitë e kujdesit intensiv janë në kufijtë e kapaciteteve të tyre, shkruan srf.ch. Kështu ka deklaruar Andreas Stettbacher, delegat i Këshillit Federal për shërbimin e koordinuar mjekësor (KSD), të martën në shtëpinë federale të mediave në Bernë.

  900 shtretër të kujdesit intensiv të certifikuar janë praktikisht të gjithë të zënë, ka thënë Stettbacher. Ndërkaq 242 shtretër rezervë janë ende të lirë. “Këta shtretër rezervë mund të përdoren – dhe kjo rezervë, në rast nevoje, mund të zgjerohet përsëri në 1.400 shtretër.”

  Rreth 60 për qind e pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv janë pacientë me Covid 19. Dërgimi i pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv është ende në rritje. Pacientët nga rajonet më të prekura po transferohen gjithnjë e më shumë në rajone të tjera, përcjell albinfo.ch. Por, me rënien e numrit të rasteve, që është konstatuar ditëve të fundit, numri i shtrimeve në spital pritet do të ulet brenda rreth dy javëve që vijnë.

  “Shërbimi i koordinuar mjekësor, shoqata e spitaleve H +, konferenca e drejtorëve shëndetësorë dhe Shoqata Zvicerane për Mjekësinë e Kujdesit Intensiv përsëri u bëjnë thirrje kantoneve për të lëvizur pacientët në njësitë e kujdesit intensiv kur kapaciteti është mbi 80 për qind” u shpreh Stettbacher. Po ashtu, heqja dorë nga operimet jo urgjente mund të shtohet apaciteti i shtretërve

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.