[wp-story]

Bota/Rajoni

Gjendet anija më e madhe romake, ja çfarë kishte brenda

Gjendet anija më e madhe romake, ja çfarë kishte brenda
09:05 | 17 Dhjetor 2019

Dy mijë vjet më parë, kjo anije po kalonte Detin Mesdhe plot me qypa, që përdoreshin në Perandorinë Romake për transportimin e verës dhe vajit të ullirit.

Për disa arsye, ajo nuk arriti kurrë në destinacion. Anija u zhyt në fund të detit dhe është zbuluar nga arkeologët pas rreth 2 mijë vjetësh, së bashku me ngarkesat.

Mendohet se mjeti lundrimit datoi në periudhën 100 vite para Krishtit deri 100 vite pas Krishtit.

Ajo mendohet se është anija më e madhe klasike që është gjetur ndonjëherë në Mesdheun lindor.

Anija 35 metra e gjatë, së bashku me ngarkesën me 6000 qypa, u zbulua gjatë një studimi në brigjet e Kefalonia, një nga ishujt Jon në brigjet perëndimore të Greqisë.

 

Bonus dhe Premium Kartela të cilat po i ofron Petrol Company, kartelat më të kërkuara nga klientët

Të tjera