×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjenden 41 migrantë në një kamion frigorifer, kësaj radhe në Greqi

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Policia greke ka gjetur në një kamion frigorifer 41 migrantë. Ata janë kapur në autostradën në veri të vendit.

  Migrantët, shumica afganë nuk janë lënduar kanë thënë Policia duke shtuar se sistemi i ftohjes në kamion nuk ishte i aktivizuar.

  Policia e ka ndaluar kamionin gjatë një kontrolli rutinë në afërsi të qytetit Ksanti.

  Muajin e kaluar një rast i ngjashën ndodhi në Londër, ndërsa sot u arrestuan edhe 8 persona të tjerë në Vietnam në lidhje me këtë rast.

  Lajmin për arrestimin e tyre e bënë të ditur mediet shtetërore vietnameze.

  “Duke u bazuar në atë që kemi marrë vesh nga personat e dyshuar, ne do të zhvillojmë hetime në mënyrë aktive për t’i luftuar këto rrjete që dërgojnë njerëz në Britani në mënyrë ilegale”, tha komandanti policor Nguyen Huu Cau.

  “Gjëja më e mirë që mund ta bëjmë tash është që të merremi me pasojat e incidentit dhe t’i ndihmojmë familjet e viktimave që t’i marrin trupat e më të dashurve të tyre”, shtoi ai.

  Ky rast i rëndë e ka vënë në pah dukurinë e dërgimit të njerëzve të varfër nga Azia dhe Afrika drejt shteteve perëndimore përmes mënyrave të rrezikshme të transportit.

  Qeveria e Vietnamit njoftoi se një delegacion i diplomatëve dhe zyrtarëve policorë të këtij vendi janë nisur drejt Britanisë për t’u takuar me homologët e tyre dhe për të bashkëpunuar lidhur me hetimin e vdekjes së 39 qytetarëve të Vietnamit në kamionin që vozitej nga një shofer i Irlandës Veriore, shkruan “Reuters”./Front Online/

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Të tjera
  Kronika06 Dhjetor 2023
  Në një objekt banesor janë përfshirë nga zjarri orët e rrymës në rrethana të panjohura. Në raportin 24 orësh të Policisë së...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka marrë pjesë në prezantimin e masës 1.2 për subvencionimin e familjeve me asistencë sociale. Ai ka thënë se...
  Opinione06 Dhjetor 2023
  Nga Shqipe Pantina Sa here ju ka ndodhë që keni qenë në një restorant apo vend publik ku ka pasur edhe fëmijë...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Shorti i të shtunës për kampionatin evropian të futbollit Euro 2024 u detyrua të ndërpritej për disa minuta pasi zhurma pornografike nisën...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Vedat Muriqi është bërë një problem i madh për Mallorcën. Sulmuesi kosovar e ka marrë në qafë ekipin spanjoll pas lëndimit që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Në Prishtinë është bërë prezantimi i masës 1.2 për zbutjen e ndikimit të krizës energjetike te familjet me asistent sociale. Ministri i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.