×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjeka: Pakicat në Kosovë kanë të drejta që asnjë vend tjetër nuk i ka

  FrontOnline
  03 Qershor 2023

  Fatmir Gjeka, ministër i të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave në Mal të Zi, tha se pakicat në Kosovë kanë të drejta që asnjë vend tjetër nuk i ka, as në rajon, Evropë dhe më gjerë.

  Ai tha në një intervistë për RTK, se këto të drejta që u janë dhënë minoriteteve në Kosovë, nuk i kanë shqiptarët në Mal të Zi.

  “Ne nuk kemi vende të garantuara në Kuvendin e Malit të Zi, sikur minoritetet që i kanë në Kosovë, kemi vetëm heqje të pragut zgjedhor”, tha Gjeka.

  Ai tha se presin investime të jashtme duke përfshirë edhe investimet nga diaspora.

  Gjeka ka ftuar kosovarët të investojnë në Mal të Zi dhe Ulqin. Sipas tij, investimet nga Kosova tani janë në shuma të larta.

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Lajme30 Shtator 2023
  Raportuesi përgjegjës për Ballkanin Perëndimor i partisë FDP në Bundestagun gjerman, Thomas Hacker, për deklarimit të Milan Radoiçiq se ka marrë pjesë...
  Lajme30 Shtator 2023
  Njohësit e rrethanave politike në vend po vlerësojnë se aksioni i Policisë me 24 shtator, i ka dhënë Kosovës një mundësi të...
  Lajme30 Shtator 2023
  Ambasadori gjerman në Kosovë Jern Rode tha se qëndrimi i Gjermanisë për sovranitetin e shtetit të Kosovës nuk ka ndryshuar dhe shtoi...
  Të tjera
  Lajme30 Shtator 2023
  Senatorja amerikane Jeanne Shaheen ka reaguar pas paralajmërimeve të sotme të SHBA-së se forcat serbe kanë shtuar numrin e tyre në kufi...
  Lajme29 Shtator 2023
  Këngëtari shqiptar,Hajro Ceka është shfaqur i lumtur krah Ivica Daçiqit. Shqiptari nga Mali i Zi ka publikuar një foto me Daçiqin pas...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sot Policia e Kosovës ka bastisur vilën e Milan Radojçiqit në Liqenin e Ujmanit. Ministri  i Punëve të Brendshme, tha se edhe nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Serbisë të tërheqë forcat nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ish-kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili në vazhdimësi komenton zhvillimet politikë në vend dhe rajon, ka thënë se duke parë kërkesën...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.