Lifestyle

Gjatë një dushi të nxehtë, nivelet e sheqerit në gjak ulen dhe kaloritë humbasin

Gjatë një dushi të nxehtë, nivelet e sheqerit në gjak ulen dhe kaloritë humbasin
07:25 | 14 Shtator 2021

Kërkimet shkencore kanë vërtetuar se është mirë të laheni në ujë të nxehtë. Dushi është sigurisht më i shpejtë, më i thjeshtë dhe më praktik, me ritmin e shpejtë të jetës që ne të gjithë bëjmë, por ndonjëherë ju duhet të bëni një pushim dhe të relaksoheni, sipas shkencëtarëve që arritën në përfundimin nga një studim se një banjë e nxehtë djeg kalori, transmeton FrontOnline.

Shkencëtarët nga Universiteti i Loughborough dhe Leicester në Mbretërinë e Bashkuar kanë publikuar të dhëna që tregojnë se një banjë e nxehtë mund të djegë kalori dhe të ulë ndjeshëm nivelet e sheqerit në gjak.

Koha e kaluar në një vaskë të nxehtë është treguar se ul nivelet e sheqerit në gjak me 10 për qind më shumë sesa biçikleta. Për më tepër, rezultatet treguan se një banjë e nxehtë djeg rreth 126 kalori në orë.

“Ne zbuluam se pjesëmarrësit e studimit që bënë një banjë të nxehtë kishin një mesatare prej 10 përqind më të ulët të glukozës sesa ata që ushtronin, gjë që ishte krejtësisht e papritur”, shpjegon Dr. Steve Faulkner nga Institutet Kombëtare të Kërkimeve Shëndetësore në Leicester-Loughborough dhe shton: “Sasia e sheqerit në gjakun tonë që rritet pas një vakt është një nga treguesit e rrezikut për sëmundje si zhvillimi i diabetit të tipit 2, kështu që ulja e tij mund të jetë e mirë për shëndetin tonë”.

Sigurisht, kjo nuk do të thotë që një banjë e nxehtë mund të zëvendësojë ndonjëherë ndikimin e përgjithshëm të stërvitjes dhe aktivitetit fizik, por gjithsesi siguron disa përfitime shëndetësore, përveç një dushi të rregullt të ngrohtë dhe relaksues.

Në të vërtetë, një banjë e nxehtë stimulon djersitjen e trupit, dhe me djersitje kaloritë shkrihen, dhe toksinat nxirren ashtë trupit.

Një banjë e nxehtë gjithashtu zgjidh problemet e pagjumësisë

Nëse keni probleme me pagjumësinë, zhytja në një banjë të ngrohtë para se të shkoni në shtrat do të jetë shumë e dobishme sepse banja nxit relaksimin, kështu që do të bini në gjumë shumë më lehtë, sepse do të ndiheni më të relaksuar.

Uji i nxehtë ka një efekt të dobishëm në temperaturën e trupit dhe stimulon prodhimin e melatoninës, e cila ka një efekt pozitiv në gjumë. Të dhënat tregojnë se një dush i nxehtë shkakton diçka në trupin tonë të quajtur “reagimi i goditjes nga nxehtësia”. E njëjta gjë ndodh kur stërviteni, kur muskujt ngrohen./FrontOnline/

 

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera