×
 • Lajme
 • Lajme

  Gërvalla: Raportet me ShBA-në kanë qenë qysh moti të lënduara, PDK-së po i “dhemb” arrestimi i kriminelëve

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Zëvendës-kryeministrja e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla gjatë fjalimit të saj në seancën e Kuvendit ku po diskutohet për gjendjen në veri, iu është drejtuar opozitës “Këtu ne foltore jeni shqiponjë, por kur shkoni në ambasada ktheheni në pula”.

  Gërvalla ka thënë se raportet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë qysh moti të lënduara.

  Ajo ka akuzuar PDK-në se po “iu dhemb” arrestimi i kriminelëve në veri.

  “SHBA kanë investuar 2 miliardë dollarë për të përkrahur një Kosovë demokratike. Cenimi i demokracisë së saj nuk përkrahet nga askush. Turp nuk është me mbrojtur sovranitetin por turp është me prit në zyre një kriminel si Radojçiqi”.

  “Marrëdhëniet me ShBA i kemi gjetur në një nivel të mjerueshme, ne nuk e ndjejmë ShBA e as BE-në. Kur u fol për arrestime të kriminelëve, po e shoh te PDK -ja se shumë po shqetësoheni shumë u fol për arrestimin e kriminelëve serb në veri”, ka thënë ajo.

  E nga ulësja e deputetit, ka reaguar Hajdar Beqa i PDK-së. Nga aty, e pyeste ministren Donika Gërvalla nëse ka qenë në Hagë për të dëshmuar.

  “A keni shkuar në Hagë për të dëshmuar”, tha Beqa.

  Ndërsa kundër replikë, pati kryediplomatja, Donika Gërvalla.

  “Na tregoi se si kanë ardh njohjet dhe këtë e dëshmoi se PDK nuk e ka sjellë asnjë njohje”, u përgjigj Gërvalla.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputeti kroat, Ladislav Iliçiq ka thënë se Serbia është arsyeja kryesore e destabilitetit në Kosovë. Sulmin ndaj Policisë së Kosovës e ka...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, ka mirëpritur debatin e anëtarëve të Parlamentit Evropian për tensionet në marrëdhëniet në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...
  Vip03 Tetor 2023
  Industria e argëtimit vjen gjithmonë me një dozë talenti dhe një spërkatje të thashethemeve të të famshmëve dhe spekulimeve romantike. Subjekti më...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.