×
 • Lajme
 • Lajme

  Gërvalla: Kosova e angazhuar për bashkëpunim rajonal

  FrontOnline
  05 Qershor 2023

  Është mbajtur takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), në Mal të Zi. I njëjti është vlerësuar se shërben për bashkëpunim rajonal si dhe zhvillim të vendeve.

  Pjesë e takimit në Budva ka qenë edhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla.Ajo ka thënë se Kosova po angazhohet për bashkëpunim rajonal, stabilitet dhe zhvillim.

  “Kemi një rrugë të gjatë përpara. Republika e Kosovës është këtu për t’u angazhuar në dialog serioz dhe për të përforcuar përkushtimin e Kosovës për bashkëpunim rajonal, stabilitet dhe zhvillim”, ka shkruar Gërvalla në Twitter.

  Ndërsa, ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, ka thënë se përparimi i përshpejtuar në rrugën drejt Bashkimit Evropian duhet të jetë proces që sjell përfitime për njerëzit dhe përcakton të ardhmen për rajonin.

  Lidhur me këtë takim ka shkruar edhe kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, duke thënë se po ndërtojnë ura bashkëpunimi me të gjithë fqinjët.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Lajme02 Tetor 2023
  Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani ka deklaruar në seancën e Parlamentit shqiptar se sulmi i grupeve terroriste serbe në veri...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri federal gjerman i Bujqësisë, Cem Özdemir në prag të vizitës së tij në Kosovë ka deklaruar se Kosova sërish është nën...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.