Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Gërhitja është më e rrezikshme nga sa mendoni

  FrontOnline
  20 Mars 2023

  Mund të mendoni se është thjesht një efekt anësor i bezdisshëm i gjumit, por në fakt, gërhitja mund të jetë më e rrezikshme nga sa mund ta imagjinoni.

  Kjo ndodh sepse gërhitja është një shenjë kyçe e apnesë obstruktive të gjumit, e cila është një çrregullim serioz i gjumit ku ndaloni frymëmarrjen për 10 sekonda ose më shumë në të njëjtën kohë.

  Për më tepër, rrit rrezikun e sulmit në zemër, goditjes në tru dhe problemeve të tjera shëndetësore. Kjo i bën disa raste të gërhitjes të rrezikshme për jetën, transmeton rtsh.al.

  Çfarë është gërhitja, në të vërtetë – Gërhitja ndodh kur ajri nuk mund të rrjedhë lehtësisht përmes gojës ose hundës. Kur kjo ndodh, ajri detyrohet të kalojë përmes një zone të penguar, gjë që bën që indet e buta në gojë, hundë dhe fyt të përplasen me njëri-tjetrin dhe të dridhen. Dridhja krijon tingullin e gërhitjes.

  Sa e zakonshme është gërhitja – Gërhitja është shumë e zakonshme dhe të gjithë e bëjnë atë në një moment të jetës së tyre. Megjithatë, është më e zakonshme tek meshkujt mbi 50 vjeç që janë mbipeshë ose obezë.

  Pozicioni i gjumit – Fjetja në shpinë mund t’ju bëjë të gërhitni. Përdorimi i një jastëku shumë të butë ose shumë të madh mund të provokojë gjithashtu gërhitje.

  Sëmundjet e zemrës – Apnea e gjumit është e lidhur me probleme kardiovaskulare, si presioni i lartë i gjakut dhe sëmundja e arterieve koronare, të cilat përfundimisht çojnë në sulme të mundshme në zemër.

  Dhimbje koke – A zgjoheni shpesh me dhimbje koke? Apnea e gjumit dhe gërhitja mund të jenë një arsye. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që gërhisnin zakonisht vuanin nga dhimbje koke në mëngjes dhe çrregullime të gjumit, duke përfshirë pagjumësinë.

  Trajtimet kirurgjikale – Në disa raste, gërhitja trajtohet me kirurgji për të tkurrur ose hequr indin e tepërt ose për të korrigjuar një problem strukturor. Shumë nga këto procedura janë minimalisht invazive.

  Ndryshimet e stilit të jetesës – Ndryshimet e stilit të jetesës, të tilla si shmangia e alkoolit para gjumit, ndryshimi i pozicionit të gjumit dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme, mund të zvogëlojnë gërhitjen.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Lifestyle02 Qershor 2023
  Lëngjet e frutave të pasionit, shegës, portokallit dhe mandarinës, janë të pasura me kalium, i cili luan një rol të madh në...
  Lifestyle01 Qershor 2023
  Frutat dhe perimet janë thelbësore në një dietë të ekuilibruar. Ju mund t’i konsumoni në lëngje, smoothie, pije që sado të shijshme,...
  Lifestyle31 Maj 2023
  Një hulumtim i fundit, i cilësuar si “transformuesi i lojës” ka zbuluar se analizat e thjeshta të gjakut mund të përdoren për...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Si shkak i situatës së tensionuar në veri të vendit, Bashkimi Evropian ka dal me disa kërkesa ndaj Kosovës në mënyre që...
  Vip02 Qershor 2023
  Vivien dhe Getinjo, kishin krijuar lidhjen e tyre brenda shtëpisë së “BBVA”. Lidhje kjo e cila nuk zgjati edhe shumë jashtë shtëpisë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i komisionit qeveritar për Personat e Zhdukur, Andin Hoti, ka bërë të ditur se Kosova ka filluar me kërkesat e saj...
  Lajme02 Qershor 2023
  Organizata Vullnetare Zjarrfikësit dhe Shpëtimit kanë arritur ta nxjerrin të gjallë një person që kishte rënë në bunar. Ngjarja ka ndodhur në...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Sipas një deklaratë të Kombeve të Bashkuara, çmimet e ushqimeve në muajin maj shënuan nivelin më të ulët në dy vjet. Indeksi...
  Lajme02 Qershor 2023
  Deputetja e AAK-së, Time Kadriaj ka thënë se deputetët e VV-së me sa duket kanë parë shumë filma aksion ditëve të fundit,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.