Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Gashi: Në “Shtëpinë e Verdhë” nuk ka pasur pjesëtarë të UÇK-së, raporti i Martyt është politik

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Avokati Tomë Gashi ka deklaruar se në Shtëpinë e Verdhë nuk  ka pasur asnjëherë pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

  Senatori zviceran, Dick Marty në vitin 2010 nxori në publik një raport ku i inkriminonte ish-krerët e UÇK-së, edhe në trafikim organesh në një shtëpi në Shqipëri, e njohur si “Shtëpia e Verdhë”.

  Në RTV Dukagjini, është avokati Tomë Gashi ai i cili thotë se pjesëtarët e UÇK-së nuk  ishin asnjëherë në atë territor.

  “Aty nuk ka pasur kurrë ish-pjesëtarë të UÇK-së, asnjë pjesëtar i UÇK-së nuk ka qenë fare në shtëpinë e zotit Mercin Katuçi në fshatin Gur…ata nuk ka qenë kurrë në atë territor mirëpo inskenimi ka mundur, unë tash po aludoj që  ka qenë një shtëpi specifike për  atë kohë meqenëse kanë jetuar mbi 20 anëtarë të atë shtëpi. Ka qenë relativisht më e madhe se të tjerat në rrethinë dhe ka qenë në një pjesë kodrinore që në atë kohë ka qenë pak më e vështirë që të shkohet deri tek ajo shtëpi… ne me mediat kemi shkuar  prej  Prishtine, është rreth 3 orë rrugë…”, ka deklaruar ai.

  Sipas Gashit i cili thotë se e gjithë situata ishte një inskenim, e njëjta kishte një tjetër qëllim.

  “Nuk e di kush ju ka dhanë ide që të identifikohet kjo shtëpi  por nëse do të identifikohej kjo do të identifikohej një tjetër. Po iu garantoj që këtu ka pasur implikm të lloj-lloj shërbimeve sekrete, detyrimisht kanë dashur që ta fajësojnë kombin shqiptar prandaj inskenimi  është bërë atje”, ka deklaruar ai.

  Ndër të tjera, avokati Gashi e ka quajtur “politik” raportin e Dick Martyt.

  “Raporti i Dick Martyt është raport politik, pastaj e kemi raportin e prokurorit Williamsoni  cili ka punuar në kuadër të emisionit të EULEX-it…dhe nuk kanë gjetur kurrfarë prova”, ka deklaruar ai.

  Gashi vlerëson se njolla që ka hedhur ky raport do të jetë prezente në historinë e Kosovës dhe se se kjo e fundit, do e ketë për barrë Gjykatën Speciale.

  Këto pretendime të Martyt nuk janë përfshirë fare në aktakuzën e Zyrës së Prokurorit të Specializuar, që ka ngritur kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Në platformën qeveritare të punësimit “Superpuna”, deri më tani janë regjistruar 10 mijë punëkërkues. Kështu kanë bërë të ditur nga kjo platformë,...
  Lajme30 Maj 2023
  Presidenti i Republikës Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë, Milorad Dodik, theksoi se reagimi i pjesëtarëve të KFOR-it ndaj popullit serb që po...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka konfirmuar se është duke punuar që të organizojë një takim urgjent mes kryeministrit Kurti...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i Komunës së Zveçanit, Ilir Peci, tha se po punon nga Zyra për Komunitete në fshatin Lipë të kësaj komune, e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët që po i përcjellin nga afër ngjarjet në veri të vendit janë sulmuar në Leposaviq. T7 raportoi se gazetarët janë sulmuar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryeministri Albin Kurti nuk do të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës në Sllovaki ku kishte planifikuar të shkonte për shkak të...
  Vip30 Maj 2023
  Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj do të martohen në datën 17 qershor. Ceremonia që do të bëjë bashkë familjarë, miq dhe bashkëpunëtorë...
  Vip30 Maj 2023
  Albina Kelmendi duket se do e prekë sërish skenën e “Eurovizionit”. Ajo ka zbuluar se ka marrë disa oferta prej shteteve pjesëmarrëse...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.