Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Gashi i dërgon mesazh Serbisë: Kujtojeni betejën e Koshares

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi, njëherit ish-komandant i UÇK-së, në betejën e Koshares, ka reaguar pas deklaratave të bëra nga shteti serb, duke u shprehur se Kosharja ishte vendi ku dhanë besën për liri, aty u betuan se “ku u derdh gjaku i dëshmorëve, kurrë këmba e ushtrisë serbe nuk do të shkelë”.

  Po ashtu, ai ka theksuar se, edhe vetë trupat më elitare që i pati ushtria serbe, e cilësuan këtë betejë si “ferri i Koshares”, duke shtuar se “edhe sot për Serbinë, le të kujtohet beteja e Koshares…unë jam dëshmitar, këtu ishim dhe gjithmonë këtu do të jemi”, shkroi Gashi.

  Shkrimi i plotë i Gashit:

  “Koshare- vendi ku e dhamë besën për liri.

  Në Kosharen Legjendare, nën udhëheqjen e Komandantit të Brigadës 138 Agim Ramadani, u betuam se aty ku u derdh gjaku i dëshmorve, kurrë këmba e ushtrisë serbe nuk do të shkelë… u zotuam para atdheut tonë se nëse vetëm një ushtarë mbetet e ka për obligim ta bëjë ushtrinë dhe atë sot e kemi realitet… ata 11 mijë trupat më elitare që i patë ushtria serbe, vetë e thanë “ këtu qenka ferri i Koshares“, edhe sot për Serbinë, le të kujtohet beteja e Koshares… unë jam deshmitar, këtu ishim dhe gjithmonë këtu do të jemi…

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Kronika25 Mars 2023
  Një vajzë në Skenderaj derisa ishte duke fjetur ka ndërruar jetë. Lajmin në Polici e ka raportuar nëna e saj. Në raportin...
  Lajme25 Mars 2023
  Përfaqësuesit e shoqatave të të zhdukurve në Kosovë, po e konsiderojnë si shumë të pa qartë dakordimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në...
  Lajme25 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës sot do të mbajë konferencë për media. Në njoftimin e kësaj partie, bëhet e ditur se konferenca do...
  Të tjera
  Vip24 Mars 2023
  Alaudin Hamiti sigurisht që ishte ndër emrat më të lakuar së fundmi. Kjo edhe për shkak se ai bashkë me prezantuesen Jonida...
  Lajme24 Mars 2023
  “Marshi për Drejtësi”, i organizuar nga platforma “Liria ka emër”, do të mbahet më 2 prill nga ora 14:00 në Prishtinë, në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një delegacion i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë ka vizituar Luginën e Preshevës, ku është takuar me përfaqësues politikë e drejtues të institucioneve....
  Lajme24 Mars 2023
  Pas vendimit ë Gjykatës Kushtetuese e cila hodhi poshtë Ligjin për Këshillin Prokurorial, kanë reaguar edhe subjektet politike opozitare. Sipas tyre, rrëzimi...
  Lajme24 Mars 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-së, ka thënë se e drejta ndërkombëtare vdiq më 24 mars...
  Vip24 Mars 2023
  Informacion nga jashtë por jo nga banorët por nga njerëzit. Mbrëmjen e sotme, një person është afruar pranë shtëpisë së “Big Brother...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.