×
 • Sport
 • Sport

  Gary Neville dhe Ian Wright bënë debat “të nxehtë” për penalltinë e Anglisë

  FrontOnline
  10 Korrik 2024

  Gary Neville dhe Ian Wright patën një shkëmbim të nxehtë fjalësh mbi vendimin e penalltisë së dhënë për Anglinë në gjysmëfinalen e tyre të Euro 2024 kundër Holandës.

  Harry Kane mori përgjegjësinë dhe e konvertoi penalltinë në gol, duke shënuar të tretin e tij në turne.

  Gjyqtari Felix Zwayer fillimisht e kishte nisur lojën pas kontaktit mes Kane dhe Denzel Dumfries ndërsa kapiteni i Anglisë goditi në portë.
  https://rumble.com/v56dpkt-england-have-a-penalty-for-this-from-dumfries-on-harry-kane-.html

  Por, VAR e rishikoi vendimin dhe i rekomandoi gjyqtarit të kontrollonte monitorin, pas së cilës ai dha një goditje nga pika e bardhë.

  Tifozët kishin pikëpamje të përziera për incidentin, me disa që besonin se vendimi origjinal i Zwayer duhet të kishte qëndruar pa ndërhyrjen e VAR.

  Dhe në ITV, Neville i bëri të qarta ndjenjat e tij, duke e përshkruar atë si një ‘vendim të turpshëm’.

  Ai tha: “Si mbrojtës, mendoj se është një turp absolut. Është një turp absolut ky vendim. Të më jepet si penallti në çdo kohë, por veçanërisht në një lojë kaq të rëndësishme? Isha i acaruar nga penalltia në ndeshjen e Danimarkës, topin me dorë – u ofendova nga ai vendim”.

  “Ai hyn natyrshëm, thjesht për të provuar të bllokojë goditjen. Nuk është penallti për mua, nuk është askund afër penalltisë. Nuk mendoj se ka pasur shumë lojtarë të Anglisë që e apelojnë atë. Por ju keni fatin – Anglia luajti shumë mirë në pjesën e parë”.

  Wright më pas kundërshtoi Nevillen, duke argumentuar: “Kjo ishte e pamatur nga Dumfries për mua. Mënyra se si ai është sfiduar atje. Shiko, këmba e tij ishte e ngritur. Këto jepen si penallti tani, edhe nëse mendojmë se është e butë”.

  Neville vazhdoi: “Problemi është se ne të gjithë po çmendemi. Ne nuk e dimë se çfarë është një penallti. Ne e kemi kushtëzuar veten në lojë tani ku mendojmë se është e pamatur. Në kuadrat, ka pak hapësirë për një mbrojtës që të hyjë, me ndershmëri dhe të bllokojë një goditje. Duhet të ketë pak përparësi, përndryshe nuk do të bllokonit kurrë një goditje”.

  Ka pasur edhe mendime të ndryshme në komente, me legjendën e Arsenalit, Lee Dixon, që shprehu habinë e tij kur u dha penalltia. /Telegrafi/

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Sport13 Korrik 2024
  Talenti i Spanjës, Lakime Yamal i ka dhënë merita të mëdha bashkëlojtarit të tij te kombëtarja, Rodri, të cilin e ka cilësuar...
  Sport13 Korrik 2024
  Anglia do të synojë të bëjë edhe më shumë histori të dielën, kur do të ballafaqohet me Spanjën në finale të Kampionatit...
  Sport13 Korrik 2024
  Ylli botëror Cristiano Ronaldo po shijon pushimet me familjen pas angazhimeve në Euro 2024. Ai ka postuar disa video dhe foto në...
  Të tjera
  Kronika13 Korrik 2024
  Dy persona janë zhdukur në Prizren ditën e premte. Policia njofton se bëhet fjalë për vëlla dhe motër, të cilët janë larguar...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Një depo nafte është përshirë nga zjarri në rajonin juglindor rus të Rostovit, pas një sulmi ukrainas me dronë mëngjesin e 13...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.