×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Fushata e vaksinimit kundër COVID-19, Brazili ja kalon SHBA-së

  FrontOnline
  15 Nëntor 2021

  Brazili, vendi me numrin e dytë më të madh të viktimave nga Covid-19 në botë, tani ka një përqindje më të lartë të qytetarëve të vaksinuar plotësisht sesa Shtetet e Bashkuara, pavarësisht qëndrimit të Presidentit Zaich Bolsonaro.

  Udhëheqësi populist i vendit, i cili kandidon për zgjedhje, mund të refuzojë të vaksinohet, por drama e 160 milionë njerëzve me më shumë se 600,000 të vdekur nga koronavirusi ka dërguar tashmë tre nga pesë brazilianë në qendrat e vaksinimit.

  Për shkak të skepticizimit nga Bolsonaro, Brazili ka vuajtur nga mungesa e mjeteve, si maskat, shtretërit dhe pajisjet e oksigjenit. Në Shtetet e Bashkuara, pavarësisht mobilizimit shtetëror dhe federal (në shumicën e rasteve), shtysa fillestare për vaksinime u ul në mes të prillit, me vetëm 59% të amerikanëve që janë vaksinuar plotësisht.

  Në Brazil, zgjerimi i programit të vaksinimit ka qenë i ngadaltë, por i qëndrueshëm. Skepticizmi i qeverisë nuk duket se e ka zbutur entuziazmin e brazilianëve për vaksinat. Sapo u bënë të disponueshme gjerësisht, rrjetet sociale u mbushën me foto të qytetarëve që vaksinoheshin dhe lavdëronin sistemin e kujdesit shëndetësor të vendit ndërsa kritikonin qeverinë.

  Edhe bashkëpunëtorët e afërt të presidentit nxituan të vaksinohen. Ish-shefi i tij i kabinetit, Luiz Eduardo Ramos, ka deklaruar privatisht: “Si çdo qenie njerëzore, unë dua të jetoj!”

  Në Rio de Zhaneiro, kreu i departamentit lokal të shëndetit publik, Daniel Soranz, tha se bashkia do të kishte vaksinuar popullsinë e qytetit tre herë më shpejt nëse do të kishte akses në vaksina.

  Vendi ka vaksinuar 70% popullsisë.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.