Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Fundoset anija me refugjatë në Libi, 74 persona humbin jetën mes tyre dhe fëmijë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Një anie me 120 persona është fundosur në gjirin e Libisë. Sipas mediave të huaja anija po transportonte refugjatë ku 47 prej tyre janë shpëtuar, ndërsa të paktën 74 pasagjerë kanë humbur jetën. Anija ka qenë e populluar edhe me fëmijë në bord. Ndërkohë që deri më tani 31 trupa janë nxjerr nga deti ndërsa vazhdon kërkimi për të tjerët.

  “Anija mbante mbi 120 persona, përfshirë gra dhe fëmijë, specifikon IOM. Dyzet e shtatë të mbijetuar u nxorën në breg nga rojet bregdetare libiane dhe nga peshkatarët, ndërsa 31 trupa u gjetën në det. Kërkimi për viktimat vazhdon.” shkruhet në njoftim.

  Kjo nuk është hera e parë që anije emigrantësh fundosen në Libi, pasi në tetor të këtij viti në brigjjet e Senegalit u mbytën 140 persona. Ajo është quajtur si tragjedia më e keqe e këtij viti në Libi.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Ministri i Drejtësisë i Gjermanisë, Marco Bushman, tha se do të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin nëse ai...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Forcat ruse gjatë javës kanë granatuar një numër qytetesh të Ukrainës. “Shteti i keq” do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në Fier, si pasojë e të cilit ka humbur jetën një zytar policor. Policia ka bërë të...
  Të tjera
  Vip19 Mars 2023
  Olta-Kiara dhe Kristi-Qetësori janë dy çiftet për të cilët publiku duhet të votojë dhe të zgjedhë se kë do të çojë në...
  Lajme19 Mars 2023
  Besfort Krasniqi, sekretari i përgjithshëm i posa zgjedhur i Universitetit të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar ishte denoncuar për ngacmim...
  Lajme19 Mars 2023
  Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Turqia...
  Lajme19 Mars 2023
  Sot paradite në motelin “Villa A1” te Tranziti i Vjetër në Prizren, u gjet pa shenja jete një burrë i moshës 77-vjeçare....
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas parashikimeve...
  Lajme19 Mars 2023
  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.