Lifestyle

Fruti që vret qelizat e kancerit ul rrezikun e diabetit

Fruti që vret qelizat e kancerit ul rrezikun e diabetit
15:07 | 22 Qershor 2022

Molla është e pasur me lëndë ushqyese dhe pothuajse të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme janë të pranishme në të paktën sasi minimale. Shpesh mund të gjendet në dietat për humbje peshe, sepse përmban më shumë se 10 për qind të sasisë ditore të fibrave dietike të rekomanduara nga dietologët.

Mollët jo vetëm që na ndihmojnë të humbim peshë. Këto janë sëmundje që mund t’i parandaloni nëse hani mollë.

Njerëzit që hanë ushqime të pasura me fibra marrin një masë të caktuar mbrojtjeje kundër sëmundjes së Parkinsonit. Kjo sëmundje karakterizohet nga një çrregullim i sistemit nervor qendror, dhe molla përmban flavonoidë – fitokemikale që kanë një efekt antioksidues në sistemin nervor.

 

Molla ul rrezikun e diabetit

Gratë që hanë të paktën një mollë në ditë kanë 28 për qind më pak gjasa të zhvillojnë diabetin e tipit 2. Mollët janë të pasura me fibra dhe antioksidantin anthocyanin, i cili shkrin sheqerin në gjak. Përndryshe, antocianina është përgjegjëse për ngjyrat në fruta dhe perime – e kuqe, blu dhe vjollcë.

Për shkak të sasisë së pasur të flavonoideve të përmendura më herët, molla ul rrezikun e kancerit të prostatës dhe mushkërive. Ka një grusht përbërësish të quajtur triterpenoidë në lëvozhgën e mollës. Ato mund të parandalojnë kancerin ose të vrasin qelizat e kancerit, veçanërisht kancerin e mëlçisë, zorrës së trashë dhe gjirit.

Molla është e pasur me vitaminë C, e cila është e nevojshme për të rivendosur sistemin imunitar. Një mollë mesatare ka rreth tetë miligramë vitaminë C, që është 14 për qind e kërkesës ditore. Për shkak të mungesës së vitaminës C, shërohemi më ngadalë nga infeksionet virale, jemi më të prirur ndaj mavijosjes dhe gjakderdhjes së mishrave të dhëmbëve.

Fibra e tretshme në mollë lidhet me yndyrnat në zorrët dhe pektina pengon përthithjen e yndyrave. Kjo ul nivelin e kolesterolit në gjak. Kolesteroli i akumuluar mund të ngushtojë arterien dhe të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut në zemër, duke çuar në sëmundje të arterieve koronare. Pra, me një mollë mund të forconi edhe zemrën./FrontOnline/

 

Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA

Të tjera