Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Frika nga Coronavirusi, masa të reja parandaluese në Evropë

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Të shtyrë nga frika për një ringritje të infektimeve, disa vende evropiane po ndërmarrin masa të reja për të luftuar transmetimin.

  Belgjika, ashpërsoi kufizimet për tubimet publike. Nga e mërkura, banorët do të lejohen të shohin një maksimum prej pesë personash jashtë familjeve të tyre. numri i njerëzve që lejohen të mblidhen në vende publike është përgjysmuar po ashtu, deri në 100 në ambiente të mbyllura dhe deri në 200 në ambiente të hapura.

  Belgjika ka patur një nga shkallët më të larta të infektimit në Evropë dhe rastet po rriten sërish. Në javën e kaluar, një mesatare prej 279 personash në ditë janë prekur nga koronavirusi krahasuar me 163 në ditë, që ishte mesatarja një javë më parë. Ndërkohë Gjermania ka vendosur t’i bëjë të detyrueshëm testet për të gjithë ata që mbërrijnë në vend nga zonat me rrezik të lartë dhe Franca fqinje ka urdhëruar ndalim qarkullimi gjatë natës në plazhet në Quiberon pasi një vatër rastesh të reja u shfaq në resortin në Bretanjë, javën e shkuar.

  Spanja në anën tjetër po përpiqet të shpëtojë industrinë e saj të turizmit ndërkohë që rastet e koronavirusit rriten në zonat e Katalonjës dhe Aragonës. Zyrtarët spanjollë insistojnë se virusi është nën kontroll. Një ditë më parë, shefi i OBSH-së paralajmëroi se pandemia po vazhdon të përshpejtohet me numrin e rasteve në të gjithë botën që është dyfishuar në gjashtë javët e shkuara, rreth gjashtë muaj pasi ajo shpalli emergjencën globale të shëndetit publik. Sipas Universitetit John Hopkins, 16.4 milionë raste koronavirusi janë regjistruar në të gjithë botën. Të enjten mbushen ndërkohë gjashtë muaj nga 30 janari, kur OBSH-ja ngriti alarmin për pandeminë në nivelin më të lartë të mundshëm. /Top Channel

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.