Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Franca, shteti i parë evropian që ka dy milionë raste me coronavirus

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Franca është bërë vendi i parë në Evropë që ka dy milionë raste të konfirmuara të coronavirusit, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins dhe agjencisë kombëtare shëndetësore franceze.

  Në një deklaratë të martën në mbrëmje, drejtori i agjencisë shëndetësore të Francës, Jerome Salomon konfirmoi se numri kumulativ i rasteve të coronavirusit tani qëndron në të paktën 2,036,755, raporton CNN.

  “Qoftë në qytete apo në zona rurale, të gjitha rajonet, të gjitha departamentet metropolitane, janë prekur”, tha Salomon.

   

   

  “Kjo valë e dytë, me të cilën po përballemi të gjithë, është masive, vdekjeprurëse dhe po lodh të gjithë kujdestarët tanë dhe sistemin tonë shëndetësor në tërësi”, shtoi ai.

  Sipas të dhënave më të fundit nga agjencia kombëtare e shëndetit, një total prej 33,139 pacientësh me coronavirus janë aktualisht në spital – më pak nga 327 që nga e hëna – me 4,838 nga ata në kujdes intensiv.

  Ndryshe, 1,219 pacientë kanë vdekur që nga e hëna, shtoi agjencia shëndetësore kombëtare, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 46,273.

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një shkollë të mesme të qytetit të Rovigos në Itali, ku për pasojë dy nxënës...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një tjetër tërmet i fortë është ndjerë në Kahramanras, në një nga zonat më të goditura nga tërmeti i parë që ka...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu në një takim në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shqipëri, e ka konsideruar marrëveshjen...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se koha kur Vetëvendosje ka pasur dorë në partinë e tij ka vdekur. Abdixhiku, mes...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, i është kundërpërgjigjur kryeministrit, Albin Kurtit. Abdixhiku i është drejtuar Kurtit duke thënë se...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka dalur nga seanca në të cilën ka qenë duke u diskutuar për marrëveshjen në Ohër. Dalja e tij...
  Lajme23 Mars 2023
  Një sharje është dëgjuar në seancën e sotme të Kuvendit ku po diskutohet për marrëveshjen e arritur në Ohër. “Phuu ta q***...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.