×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Franca pritet ta bëjë të detyrueshme mbajtjen e maskave në vendin e punës

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Franca do ta bëjë mbajtjen e maskave të detyrueshme në vendet e punës. Lajmin e ka bërë të ditur qeveria e vendit të martën ndërsa lista e vendeve ku mbulimi i fytyrës është i detyrueshëm shtohet.

  Kur francezët të kthehen në vendet e tyre të punës pas pushimeve të gushtit, maskat do të jenë një shtesë sistematike në ambientet e punës, duke përfshirë këtu edhe dhomat e mbledhjeve, korridoret, dhomat e ndërrimit dhe zyrat, u shpreh ministrja e Punësimit Élisabeth Borne për AFP.

  Borne u takua me punonjës dhe përfaqësues nga bizneset të martën për të diskutuar masat e reja, për të cilat ajo u shpreh se janë marrë bazuar në rekomandimet e Këshillit Shëndetësor publik të qeverisë.

  Këshilli mori në konsideratë një konsensus shkencor në rritje që koronavirusi transmetohet jo vetëm në spërklat e mëdha që shpërndahen kur një person kollitet ose teshtin, por edhe nga ato më të vogla që mund të mbeten në ajër nga procesi i frymëmarrjes së personave të infektuar, shtoi ministrja.

  Kujtojmë këtu se Franca e ka bërë të detyrueshme mbajtjen e maskave në transportin publik dhe në hapësirat publike të mbyllura të tilla si dyqanet dhe zyrat qeveritare, por e ka lënë përdorimin e tyre në zyra në dorën e punëdhënësve deri më tani.

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Mediet italiane kanë publikuar pamjet pas aksidentit të rëndë trafiku që ndodhi natën e 7 dhjetorit në, në Portugero pranë Venecias, ku...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Mijëra peshq të ngordhur janë parë në një plazh në Japoninë veriore. Peshku, i përbërë kryesisht nga sardele dhe pak skumbri, u...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Adoleshenti, Ethan Crumbley është dënuar me burgim të përjetshëm, pa lirim me kusht, për vrasjen e katër shokëve të klasës dhe plagosjes...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.