×
 • Sport
 • Sport

  Franca merr vendim zyrtar për Deschamps pas eliminimit nga Euro 2024

  FrontOnline
  10 Korrik 2024

  Federata e Futbollit të Francës ka marrë një vendim për të ardhmen e trajnerit Didier Deschamps pasi ata u eliminuan nga Euro 2024 në fazën gjysmëfinale nga Spanja.

  Gjelat patën vetëm pesë goditje në portë gjatë ndeshjes dhe zëvendësimet e strategut të tyre në pjesën e dytë përfundimisht patën pak ndikim.

  Franca barazoi një rekord prej kohësh në fazën e grupeve duke u kualifikuar pa shënuar asnjë gol nga loja e hapur.

  Tani, Philippe Diallo, president i Federatës Franceze të Futbollit, i ka dhënë mbështetjen e tij Deschamps, duke konfirmuar dëshirën e tij për të parë trajnerin të qëndrojë të paktën deri në Kupën e Botës 2026.

  Ai tha për L’Equipe: “Unë nuk shoh ndonjë arsye për të vënë në dyshim kontratën e tij . Rezultatet e së kaluarës flasin në favor të tij dhe objektivat janë arritur. Didier do të vazhdojë misionin e tij.”

  Megjithatë, në një paralajmërim delikate për menaxherin e tij aktual, Diallo shtoi se ekipi kishte ‘disa fusha për përmirësim’.

  Deschamps ka qenë në krye të ekipit kombëtar që nga viti 2012 dhe u bë vetëm njeriu i tretë në histori që fiton Kupën e Botës si lojtar dhe si trajner në 2018.

  Les Bleus arriti në finalen e Kupës së Botës 2022 në Katar, por humbi në mënyrë të trisht ndaj Argjentinës në penallti.

  Ai është trajneri i 18-të më jetëgjatë i një ekipi ndërkombëtar meshkujsh në histori dhe trajneri më jetëgjatë i të gjitha kohërave i Francës. /Telegrafi/

   

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Sport13 Korrik 2024
  Anglia do të synojë të bëjë edhe më shumë histori të dielën, kur do të ballafaqohet me Spanjën në finale të Kampionatit...
  Sport13 Korrik 2024
  Ylli botëror Cristiano Ronaldo po shijon pushimet me familjen pas angazhimeve në Euro 2024. Ai ka postuar disa video dhe foto në...
  Sport12 Korrik 2024
  Anglia, rivalja e Spanjës në finalen e Euro 2024, po qëndron sipas shumëkujt në kampin bazë më të mirë në këtë Kampionat...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në margjinat e Samitit të NATO-s është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për arrestimin e të dyshuarve për plagosjen e mbrëmshme në Pejë. Të dyshuar janë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2337 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.