×
 • Auto
 • Auto

  Franca i jep fund subvencioneve për veturat elektrike kineze

  FrontOnline
  22 Shtator 2023

  Shumica e veturave elektrike të prodhuara në Azi ka të ngjarë të përjashtohen nga një skemë franceze e subvencionimit për blerjen e automjeteve të tilla nga viti i ardhshëm, pasi Parisi kërkon të reduktojë numrin e automjeteve elektrike nga Kina dhe të shtyjë prodhimin vendas.

  Qeveria franceze do të nxjerrë një dekret të martën që përshkruan kriteret e reja për dhënien e subvencioneve. Në Francë, ky kriter do të praktikohet sipas skemës së mëposhtme të subvencionimit: deri në 7000 euro për personat me të ardhura më të ulëta që blejnë një EV dhe 5000 euro për të tjerët. Lista e automjeteve të pranueshme do të publikohet në mes të dhjetorit, u tha gazetarëve një zyrtar i qeverisë franceze, transmeton FrontOnline.

  Blerësit e disa veturave të prodhuara aziatike mund të marrin ende rimbursime, “por kjo nuk do të ishte më rasti për shumicën prej tyre sipas modelit që kemi krijuar”, tha zyrtari francez, duke shtuar se “nëse nuk bëni automjete në në vend, do ta keni të vështirë të qëndroni të kualifikuar për bonusin e gjelbër”.

  Kjo praktikisht do të thotë se Dacia Spring, që prodhohet në Kinë, mbetet pa bonus gjatë blerjes.

  Agjencia franceze e tranzicionit mjedisor do të vlerësojë kërkesat e prodhuesve të veturave dhe do të vendosë se cilat modele do të vazhdojnë të kualifikohen për subvencionin bazuar në të ashtuquajturin “rezultat mjedisor” – duke përdorur kritere të tilla si materialet, konsumi i energjisë, lloji i baterisë dhe ndikimi në mjedis.

  Presidenti francez, Emmanuel Macron njoftoi për herë të parë masën në muajin maj. Ai më pas tha se përdorimi i “parave të taksapaguesve francezë” për të subvencionuar veturat e prodhuara jashtë BE-së duhet të ndalet.

  Zyrtarët francezë këmbëngulin se masa e re do të jetë në përputhje me rregullat e Organizatës Botërore të Tregtisë dhe se nuk duhet të dëmtojë marrëdhëniet me kinezët. Megjithatë, kjo temë ka rrënjë shumë më të thella dhe po ndërlikohet çdo ditë e më shumë./FrontOnline/

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Auto29 Nëntor 2023
  Kamionçina e shumëpritur e Tesla-s, Cybertruck pritet të bëjë debutimin zyrtar të enjten më 30 nëntor. Në këtë event, prodhuesi amerikan i...
  Të tjera
  Sport02 Dhjetor 2023
  Sot (e shtunë) do të hidhet shorti për grupet e Kampionatit Evropian 2024 që do të mbahet në Gjermani. Përveç Gjermanisë nikoqire,...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Mbrëmja e premte solli befasi të shumta në skenën e “Dancing With the Stars Albania”. Bukuroshja e dashur nga Kosova, Juliana Nura,...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka kujtuar ish-presidentin historik Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. “Sot e kujtojmë ditëlindjen...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Njëjtë si Selatin Kaçaniku, mendon edhe ekonomisti Imer Raci. Ai në një prononcim thotë se parat false destabilizojnë tregun e dëmtojnë ekonominë....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Vullkani Etna, më aktivi në Europë ka shpërthyer sërish. Në videot e publikuara në rrjete sociale, duken pamjet spektatolare të rrjedhjes së...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka takuar John Kerry, të Dërguarin e Posaçëm Presidencial i Shteteve të Bashkuara për çështje klimatike dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.