×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  FMN-ja bën thirrje për reformë fiskale globale pas krizës së koronavirusit

  FrontOnline
  08 Korrik 2020

  Fondi Monetar Ndërkombëtar është i shqetësuar për rritjen e borxhit të vendeve me ekonomi të zhvilluar dhe në zhvillim për shkak të shpenzimeve si stimulim kundër efekteve negative të koronavirusit.

  Për këtë arsye, kjo organizatë do të kërkojë nga shtetet që të bëjnë reforma fiskale posa të përfundojë pandemia, bëri të ditur zëvendësdrejtori menaxhues i FMNS-ë, Mitsuhiro Furusawa

  Për herë të parë në histori, borxhi publik botëror u rrit në nivelin mbi 100 për qind të shkallës mesatare të GDP-së pas reagimit të qeverite ndaj krizës shëndetësore, shtoi Furusawa.

  “Posa ekonomia të kthehet në binarë, një kornizë afatmesme ose afatgjate duhet të krijohet për t’i menaxhuar financat publike si duhet”, tha ai gjatë një diskutimi virtual të organizuar nga Qendra për Ekonominë dhe Biznesin Japonez të Shkollës së Kolumbisë për Biznes.

  “Kjo do të jetë në mesin e prioriteteve më të rëndësishme për rekomandimet tona rreth politikave”, shtoi ai, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Ekonomi03 Dhjetor 2023
  Kosova e Shqipëria u afruan edhe më shumë mes veti këtë vit. Shkëmbimi tregtar mes dy vendeve u rrit në periudhën janar-shtator...
  Ekonomi02 Dhjetor 2023
  Kosova i është bashkëngjitur shteteve si ShBA, Norvegji, Republika Çeke, Qiproja, Republika Domenikane e Islanda duke u bërë pjesë e Aleancës së...
  Ekonomi02 Dhjetor 2023
  Analistë politik në vend thonë se Kosova rrezikon t’i humb mbi 500 milionë euro fonde nga BE-ja nëse nuk largohen gjatë këtij...
  Të tjera
  Vip04 Dhjetor 2023
  Ashtu papritur, një ditë më parë morëm vesh se ylli shqiptar Dua Lipa i ka dhënë fund romancës me regjisorin Romain Gavras,...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Shqipëria njohu kundërshtarët në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, ku do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Kundërshtarë të fortë në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.