×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Florida dhe Teksasi shënojnë rekord të rasteve me Covid-19, pezullojnë largimin e masave

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Rastet e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara kanë shkuar në mbi 2.5 milionë. Florida dhe Teksasi kanë shënuar rekorde të rasteve të reja.

  Rritja e numrit të rasteve në pjesën jugore të Shteteve të Bashkuara erdhi pasi bizneset u lejuan të rihapen në javët e fundit, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

  Të shtunën, Florida i raportoi më shumë se 9,500 raste të reja, mbi 500 më shumë se një ditë më parë, që gjithashtu ishte rekord. Kjo rritje i ka shtyrë zyrtarët shtetërorë që t’i forcojnë kufizimet ndaj bizneseve përsëri, njësoj siç ka vepruar edhe Teksasi.

  Numri i përgjithshëm i rasteve të personave me koronavirus në Florida ka shkuar në mbi 132,000, ndërsa më shumë se 3,300 pacientë kanë vdekur.

  Shumë shtete të tjera në pjesën jugore të ShBA-së kanë raportuar rritje rekorde të rasteve ditëve të fundit pas largimit të masave kufizuese dhe pas hyrjes së shumë njerëzve nga rajonet e tjera.

  Javën e kaluar, Teksasi, Florida dhe Arizona i pezulluan planet për rihapje në përpjekje për ta luftuar përhapjen e mëtejme të virusit të ri.

  Këshilltari kryesor qeveritar për koronavirusin, Dr.Anthony Fauci, disa ditë më parë tha se vendi ka një problem serioz me pandeminë. Mbi 125,000 persona kanë vdekur nga koronavirusi deri më tani në Shtetet e Bashkuara.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.