×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Flet vajza shqiptare që mori dhuratë të veçantë nga Bill Gates

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Gjulia Kurti është renditur e dyta në konkursin botërorë të shpikjeve të reja, projekti “Internet pa WIFI”.

  Xhulia Kurti është një studente e vitit të tretë të Shkencave Kompjuterike dhe në një konkurs për teknologji u rendit e dyta në botë sa u përket shpikjeve të reja kompjuterike për vitin 2021, transmeton albinfo.ch.

  Theksohet se në fazën finale ishin përzgjedhur 26 pjesëmarrësit më të mirë nga e gjithë bota.

  Thuhet se ky konkurs prestigjioz IAA mobilitython u zhvillua në Mynih të Gjermanisë, për studentët e apasionuar ndaj teknologjisë. Në përfundim, shqiptarja ka marrë edhe një surprizë të bukur.

  Ajo në emisionin ALARM  ka treguar se për të realizuar këtë projekt i janë dashur rreth një vit e gjysmë.

  “Jam renditur e dyta në botë në projekt që ka të bëjë me lidhjen e kompjuterëve dhe celularëve me Internet pa WIFI. Nga ideja deri te prezentimi i projektit m’u deshën rreth 1 vit e gjysmë kohë”, tha ajo.

  Derisa ka treguar se është ndier shumë e nderuar që ka marrë dhuratë librin e Bill Gates ende pa dalë në treg.

  “Po, normalisht që po, sepse është shumë i njohur për pjesën teknologjike dhe ka revolucionarizuar industrinë që prej viteve të hershme, shumë para se të lindja unë, kështu që unë jam shumë e nderuar që e kam librin e tij”, tha Kurti.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.