×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Flet fituesi i zgjedhjeve në Bujanoc: Do t’i ftoj partitë shqiptare për bashkëqeverisje

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Nagip Arifi, pritet që të udhëheq për 4 vjetët e ardhshme me Komunën e Bujonicit. Arifi i cili njëherësh është edhe kryetar i Partisë Demokratike, u rikthye në krye të kësaj Komune, pasi që në zgjedhjet e së dielës, doli i pari nga kandidatët.

  Në një intervistë për Front Online, ai ka thënë se pas certifikimit të rezultateve do të ftojë partitë politike shqiptare për të hyrë në koalicion, për bashkëqeverisje.

  “Ne edhe më parë e kemi thënë që partia jonë është e gatshme që të bashkëpunoj me partitë politike shqiptare. Sapo të certifikohen rezultatet, nga ana e Komisionit Zgjedhor, do i ftoj partitë politike shqiptare që të formojmë një koalicion. Kam thënë edhe më parë që  është mirë që të formohet shumica shqiptare dhe pastaj të ftojmë edhe ndonjë parti tjetër serbe për ta zgjeruar koalicionin”, ka thënë ai për Front Online.

  Arifi ka thënë që pritet i qeverisjes së tij do të jetë zhvillim ekonomik, dhe mirëqenia sociale.

  Në ndërkohë partia e Arifit pritet të ketë edhe një ulëse në Kuvendin e Serbisë.

  “Përfaqësuesi i partisë sonë është me numër rendor 3. Tash për tash duke parë rezultatet preliminare të Komisionit Republikan Zgjedhor, kandidatja jonë e cila është femër, do të kalojë në Parlamentin e Serbisë dhe sigurisht që do t`i mbrojë, interesat e shqiptarëve duke bashkëpunuar edhe me përfaqësuesit e dy partive të tjera”, ka thënë ai.

  Kryetari i Partisë Demokratike, ka thënë për Front Online, se ka munguar mbështetja nga Kosova dhe nga Shqipëria për shqiptarët e Luginës së Preshevës.

  “Shpresoj që në të ardhmen Kosova dhe Shqipëria të kenë më shumë kujdes për shqiptarët e Luginës së Preshevës”, ka thënë ai./Front Online/

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme23 Korrik 2024
  Zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi, thotë se ka informata që nga aksioni i Policisë dhe Prokurorisë në Pejë, janë arrestuar zyrtarë të...
  Lajme23 Korrik 2024
  Valon Prestreshi, njohës i rrethanave ekonomike në vend thotë se Qeveria e Kosovës duhet ta rrisë nivelin e angazhimit për bashkëpunim ekonomik...
  Lajme23 Korrik 2024
  Opozita serbe ka paraqitur një plan ku përfshihen disa pika. Anëtarët e opozitës Çedomir Stojkoviq dhe Ivan Videnoviç u deklaruan se Serbia...
  Të tjera
  Lajme23 Korrik 2024
  Pas dyshekëve, produkti i dytë më i eksportuar në Amerikë gjatë vitit që lamë pas janë artikuj të veshjeve për burra dhe...
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...
  Ekonomi23 Korrik 2024
  Dyshekët e prodhuar në Kosovë janë produkti kryesor që  eksportohet nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) së paku gjatë...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Lajme23 Korrik 2024
  Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...
  Lajme22 Korrik 2024
  E pandehura pranoi SMS në 3 të mëngjesit pastaj e çoi me veturë në Drenas- çfarë ndihme iu ofrua Faton Hajrizit pas...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.