Bota/Rajoni

“Finlanda duhet të ishte anëtarësuar në NATO”

“Finlanda duhet të ishte anëtarësuar në NATO”
23:41 | 27 Nëntor 2022

Kryeministrja finlandeze, Sanna Marin, deklaroi të dielën se procesi i ratifikimit për hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO duhet të kishte përfunduar deri tani.

“Procesi po zgjat më shumë nga sa do të donim. Ne duhet të ishim pranuar deri tani dhe procesi i ratifikimit duhet të kishte përfunduar”, tha Marin në një intervistë për radion publike finlandeze, raporton A2cnn

Zgjerimi tashmë është ratifikuar nga 28 vende, nga 30 anëtare të aleancës, por që kjo të jetë efektive duhet ta bëjë edhe Hungaria, parlamenti i së cilës do ta votojë këtë çështje në fillim të vitit të ardhshëm, dhe Turqia, e cila kërkon dy kandidatët dhe veçanërisht Suedinë, që të rrisë bashkëpunimin në luftën kundër disidentëve politikë.
Marin theksoi se pavarësisht vonesave, siguria e finlandezëve nuk është në rrezik dhe theksoi rëndësinë që Finlanda dhe Suedia t’i bashkohen aleancës në të njëjtën kohë.

Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër

Të tjera