Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Fillojnë masat lehtësuese në burgje, të burgosurit pas vizitave familjare i pret karantina

  FrontOnline
  15 Shtator 2020

  Shërbimi Korrektues i Kosovës, ka marr vendim për lehtësimin e masave për të burgosurit në burgjet e Kosovës. Drejtori Nehat Thaçi, ka konfirmuar për Front Online, se të burgosurve u janë lejuar vizitat familjare, me kusht që të njëjtit të hyjnë në karantinë 14 ditore pas kthimit nga këto vizita.

  “Vendimi i fundit ka qenë kur kemi lejuar shpenzimin e vikendeve do të thotë të burgosurit që ligjërisht kanë të drejtë që të shfrytëzojnë vikendin. Qysh nga dje ata mund të shkojnë për vizita tek familjarët e tyre mirëpo kur të kthehen duhet që t`i nënshtrohen regjimit të karantinimit. Ne kemi marr të gjitha masat që këta të burgosur kur të kthehen nga jeta civile apo nga pjesa jashtë, duhet të hyjnë në karantinë 14 ditore dhe po besoj që kjo do të jetë një preventivë e cila nuk do të lejojë futjen e virusit brenda në burgje dhe në të njëjtën kohë të burgosurit do të kenë mundësinë që të shfrytëzojnë mundësinë e tyre ligjore”, ka thënë ai.

  Ndërmarrja e masave kufizuese për të burgosurit, ka bërë që tek të njëjtit të shfaqen pakënaqësi, gjë të cilën e ka konfirmuar për Front Online edhe Nehat Thaçi.

  “Të them të drejtën kohë pas kohe janë shfaqur pakënaqësi mirëpo po vazhdojë që t`i falënderojë të burgosurit për bashkëpunimin që na kanë ofruar. Sigurisht që në këtë situatë e kemi menaxhuar në bashkëpunim dhe bashkëbisedim me ta dhe kanë dhënë rezultat. Sigurisht që nuk kanë qenë edhe për ta e lehtë që prej marsit t`i kenë të ndaluara shumë të drejta ligjore që u takojnë, mirëpo bashkërisht i`a kemi dalë që të arrijmë deri tek ky moment”, ka deklaruar ndër të tjera ai./Front Online

  Drejtori i Shërbimit Korrektues: Tetë raste aktive me Covid në burgje, i burgosuri më i vjetër është 84 vjeç

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, situatën në veri të Kosovës në javën e shkuar e vlerësoi si serioze dhe, sipas...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.