Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Festa në distancë në mbarë botën, sakrificë e Bajramit të sivjetshëm

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Qindra mijëra adhurues janë mbledhur në të gjithë botën për të kryer ditën e parë të lutjeve për festën e Bajramit, por në distanancë.

  Myslimanët në shumë vende të botës po shënojnë Kurban Bajramin në muajin e 12-të dhe të fundit të kalendarit hënor mysliman.

  Ngjarja shënon gjithashtu fundin e Haxhit, një pelegrinazh pesëditor në qytetin e shenjtë të Mekës së Arabisë Saudite.

  Në Stamboll, mijëra u mblodhën në xhaminë Hagia Sophia në orët e para të mëngjesit të së premtes për të marrë pjesë në lutjet e Bajramit për herë të parë që nga kthimi i ndërtesës ikonike në xhami.

  Në Indonezi, që është shtëpia më e madhe në botë e myslimanëve, njerëzve u lejohej të ndiqnin lutjet e Bajramit në xhami nën udhëzime të rrepta shëndetësore, duke përfshirë edhe obligimin që të merrnin me vete sexhadet (tepih i vogël) e lutjes dhe vendosjen e tyre larg njëri-tjetrit. Adhuruesve u është thënë të mbajnë maska dhe do të përmbahen nga shtrëngimi i duarve ose përqafimeve.

  Autoritetet në Indonezi gjithashtu urdhëruan që mishi të shpërndahej derë më derë të varfërve për të shmangur linjat e gjata.

  Një pjesë e rëndësishme e Bajramit katërditor, ose “Festa e Sakrificës”, është kur myslimanët therin bagëti dhe u shpërndajnë mishin të varfërve.

  Ministria Shëndetit në Arabinë Saudite tha që nuk ka pasë raste të sëmundjes COVID-19 në mesin e pelegrinëve të këtij viti pasi haxhi i sivjetshëm u bë me një numër shumë të zvogëluar të pjesëmarrësve, shkruan TRT.

  Vitin e kaluar, rreth 2.5 milionë njerëz morën pjesë në haxh. Këtë vit, 10.000 haxhilerë që banojnë në Arabinë Saudite u lejuan të kryejnë haxhin.

  Pandemia ka shtyrë miliona njerëz në mbarë botën më pranë pragut të varfërisë, duke e bërë më të vështirë për shumë njerëz që të përmbushin traditën fetare të blerjes së bagëtive.

  Udhëheqësit myslimanë në Shqipëri dhe Kosovë u bënë thirrje njerëzve “të jenë të kujdesshëm” në festimet e tyre për të shmangur transmetimin e virusit, përfshirë kufizimin e vizitave familjare.

  Britania zbatoi rregulla të reja bllokimi në Manchester dhe pjesët e afërta të Anglisë veriore në një njoftim në prag të festës.

  Në kryeqytetin e Irakut, Bagdad, rrugët ishin kryesisht bosh për shkak të një bllokimi 10 ditor të imponuar nga autoritetet për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të virusit. Lutjet e Bajramit në xhami u anuluan.

  “Ne kishim shpresuar se kufizimi do të hiqej gjatë periudhës së Bajramit … ishim të befasuar që periudha e bllokimit përfshinte festën e Bajramit” tha Marwan Madhat, një pronar i kafeneve në Bagdad. “Kjo do të shkaktojë humbje.”

  Kosova dhe Emiratet e Bashkuara Arabe gjithashtu kanë mbyllur xhamitë për të kufizuar përhapjen e virusit.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Recep Tayyip Erdogan ka kandiduar sërish për postin e presidentit në zgjedhjet presidenciale që pritet të mbahen më 14 majit të këtij...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.