Gjuha:
×
 • Auto
 • Auto

  Ferrari në shënjestër të hakerëve

  FrontOnline
  22 Mars 2023

  Sulmet hakere ende sjellin fitime serioze për sulmuesit, dhe objektivat janë zakonisht ata që dihet paraprakisht se kanë para të mjaftueshme. Ferrari kohët e fundit lëshoi ​​një deklaratë se hakerët hynë në sistemet e IT të kompanisë dhe po kërkojnë para për kthimin e të dhënave.

  Sulmuesit kërkojnë një shumë të caktuar dhe nëse nuk paguhen, kërcënojnë se do të publikojnë gjithçka që kanë vjedhur. Ende nuk është specifikuar nëse bëhet fjalë për një sulm të vërtetë ransomware apo thjesht një përpjekje për zhvatje, por deklarata thotë se hakerët pretendojnë se kanë të dhëna të ndjeshme për disa klientë. Sapo mbërriti kërkesa për pagesën e shpërblimit, prodhuesi italian i makinave luksoze nisi një hetim në bashkëpunim me një kompani të besueshme të vlerësimit të sigurisë.

  Të dhënat e zbuluara përfshijnë emrat, adresat, adresat e postës elektronike dhe numrat e telefonit, dhe ende po hetohet nëse llogaritë bankare janë komprometuar dhe nëse sulmuesit kanë marrë gjithashtu informacione për kartën e kreditit. Kur kompanitë kaq të mëdha nuk janë të sigurta, kjo do të thotë vetëm një gjë – askush nuk është i sigurt./FrontOnline/

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Auto27 Maj 2023
  Ford Motor të enjten bëri të ditur se ka arritur marrëveshje me Tesla e cila do t’i lejojë pronarët e veturave elektrike...
  Auto25 Maj 2023
  Qeveria britanike beson se ka siguruar një premtim nga pronari i Jaguar Land Rover, Tata për të ndërtuar një fabrikë gjigante të...
  Auto24 Maj 2023
  Gjiganti gjerman i veturave do të prezantojë të mërkurën një version të ristrukturuar të SUV-it të tij më të madh në Evropë....
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i Komunës së Zveçanit, Ilir Peci, tha se po punon nga Zyra për Komunitete në fshatin Lipë të kësaj komune, e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët që po i përcjellin nga afër ngjarjet në veri të vendit janë sulmuar në Leposaviq. T7 raportoi se gazetarët janë sulmuar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryeministri Albin Kurti nuk do të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës në Sllovaki ku kishte planifikuar të shkonte për shkak të...
  Vip30 Maj 2023
  Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj do të martohen në datën 17 qershor. Ceremonia që do të bëjë bashkë familjarë, miq dhe bashkëpunëtorë...
  Vip30 Maj 2023
  Albina Kelmendi duket se do e prekë sërish skenën e “Eurovizionit”. Ajo ka zbuluar se ka marrë disa oferta prej shteteve pjesëmarrëse...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.