Auto

Ferrari i ri F171 do të mundësohet nga një motor hibrid V6

Ferrari i ri F171 do të mundësohet nga një motor hibrid V6
17:02 | 09 Qershor 2021

Supermakina e ardhshme hibride e Ferrarit, e parë në formë prototipi para se të dalë në treg më 2022, do të bëhet modeli i parë i kompanisë italiane që nga modeli Dino që përdor një motor V6. Modeli i ri i Ferrari do të ndjekë SF90 Stradale dhe do të bëhet modeli i dytë hibrid nga Maranello dhe po zhvillohet nën emrin e F1717. Edhe pse Maranello është misterioz kur bëhet fjalë për zhvillimin e kësaj makine, dihet që ajo do të mundësohet nga një motor 3.0 litërsh V6 twin-turbo i kombinuar me një motor të vetëm elektrik.

Ndryshe nga modeli SF90, i cili ka një motor në boshtin e përparmë për të lejuar lëvizjen me të gjitha rrotat, modeli i ri do të ketë ekskluzivisht rrotët e pasme. Do të ofrojë gjithashtu një gamë të kufizuar elektrike. Besohet se e njëjta korsi elektrike do të mundësohet nga SUV i ardhshëm Purosangue. Dino i rilindur do të jetë një rival i modelit të ardhshëm Arthur të McLaren, i cili gjithashtu drejton një motor hibrid V6. Ferrari njoftoi gjithashtu mbërritjen e makinës së saj të parë plotësisht elektrike në fillim të këtij viti, ndoshta me dy motorë dhe tërheqje me të gjitha rrotat, e cila pritet më 2025./FrontOnline/

 

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera