×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Ferat Shala: Politikat e Kurtit e kanë degraduar ekonominë, kemi rritje të importeve të mallrave serbe

  FrontOnline
  11 Shtator 2023

  Çmimet kanë pësuar rritje në çdo sektorë.

  Jeta është vështirësuar për shumë familje kohëve të fundit si shkak i çmimeve të larta.

  Agjencia e Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur së në muajin qershor në shumicën e produkteve bazë është shënuar rritje e çmimeve prej 2.8 për qind krahasuar me muajin qershor të vitit të kaluar.

  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), njëherësh anëtar i Komisionit për Ekonomi, thotë se situata po degradon në dëm të ekonomive familjare.

  Ai në një intervistë për Front Online, thotë se rezultat i kësaj gjendje janë politikat e këqija të kësaj qeverie.

  “Është e vërtetë që situata po degradon në dëm të ekonomive familjare dhe në dëm të vështirësive për ekonominë e çdo qytetari në Kosovë, si rezultat i dy faktorëve. Por rezultati kryesor bazik janë politikat e këqija të kësaj qeverie të cilat në parim e kanë shumëfishuar presionin, e kanë dëmtuar mënyrën e të bërit biznes dhe në njëfarë forme e kanë sjell ekonominë e vendit në një situatë të cilën e po e shohim tashmë”, tha ai për Front Online.

  Në pesë vitet e fundit, Shala thotë se prodhimi vendor ka rënë dukshëm, ndërsa po furnizohemi me mallra serbe.

  “Nëse e sheh prodhimin vendor krahasuar me secilin muaj në pesë vitet e fundit kemi rënie të kapaciteteve të prodhimeve vendore, dhe kemi një rritje të lartë të importeve, nga mallrat serbe kryesisht, por edhe të tjerat të cilat nuk kanë qenë në këtë shkallë çfarë janë sot”, tha ai për Front Online.

   Ligji për Paga/ Shala: U goditën sektorët e sigurisë dhe arsimit

  Kryetari i Komisionit për Ekonomi, Ferat Shala për Front Online thotë se Ligji për Paga ka goditur më së shumti sektorin e sigurisë dhe atë të arsimit.

  Ai thotë se ky ligj tregon logjikë jo të shëndoshë.

  “Sektorët më të goditur me Ligjin e Pagave kanë qenë sektorët e sigurisë dhe arsimit të lartë, është habitshme cila është logjika e shëndoshë që të godasësh sektorët më primar të funksionimit të shtetit që është sektori i sigurisë, policisë, dhe trupave të tjera të mbrojtjes”, u shpreh ai.

  Për këto pakënaqësi të sindikatave, Shala thotë se nuk kanë gjetur mirëkuptim te pushteti.

  “Nuk kemi gjetur mirëkuptim, as në komisione, as në nivel grupesh parlamentare dhe realisht kërkesat sindikale janë krejtësisht legjitime. Goditja me Ligjin e Pagave ka qenë dhe do të mbetet njëra nga goditjet më jomeritore për këto kategori që i kanë shfrytëzuar”, deklaron Shala.

   Ferat Shala: Trepça jashtë kontrollit, menaxhmenti është i paligjshëm

  Pakënaqësi të punëtorëve ka edhe në Ndërmarrjen Trepça, për shkak të kushteve në të cilat ata po punojnë.

  Ferat Shala nga PDK për Front Online thotë se ka shkelje të mëdha në atë ndërmarrje, pasi sipas tij po menaxhohet me ushtrues detyre.

  “Shqetësuese është situata në ndërmarrjen Trepça, është shqetësuese në dy nivele. Ka paligjshmëri dhe shkelje të mëdha në kuptimin juridik sepse i tërë menaxhmenti është ushtrues detyre, i tërë menaxhmenti është i paligjshëm, nuk ka legjitimitet ky menaxhment me udhëheq një gjigand industrial sepse ka kaluar çdo afat ligjor si ushtrues detyre”, tha ai për Front Online.

  Deputeti Shala thotë se situata në “Trepça” është komplet jashtë kontrollit.

  “Kemi një situatë krejtësisht jashtë kontrollit, juridikisht dhe ekonomikisht në Trepçë”, tha ai për Front Online.

  Deputeti Shala: Mosbashkëpunimi me ndërkombëtarët rritë rrezikun për vizat

  Kosova viteve të fundit është përballur me ikje të madhe të të rinjve nga vendi për një jetë më të mirë.

  Për ikjen e qytetarëve, deputeti Ferat Shala nga radhët e PDK-së, po e lë fajtor Qeverinë.

  “Moshartimi i politikave investive në vend, moshapja e vendeve të reja të punës meritore, goditja me ligjin e pagës, goditja me ligjin për tatimin në pronë, dhe me politikat tjera ndëshkuese, institucionale që qeveria po ndërmerr, sigurisht që ka ndikuar në migrimin e të rinjve, dhe migrimin e fuqisë punëtore dhe ikjen e investitorëve serioz vendor dhe ndërkombëtarë”, thekson ai.

  Shqetësuese i konsideron edhe deklaratat nga nivelet e larta ndërkombëtare për rishqyrtim të vendimit të vizave për Kosovën.

  E kjo sipas Shalës vjen si pasojë e veprimeve të Qeverisë e cila nuk është bashkëpunuese me aleatët.

  “Kjo është vërtetë shqetësuese për këto politikat e qeverisë. Parimisht hapat institucional politik në marrëdhëniet ndërkombëtare, qoftë të niveleve ndërkombëtare, presidencë, ministria e jashtme nuk janë adekuat, nuk janë komunikues, nuk janë të harmonizuar me kërkesat evropiane dhe properëndimore, nuk janë në bashkërendim me SHBA-në, dhe ne kur kemi këto në disproporcion mendimesh, idesh, harmonish, dhe konsultimesh, sigurisht që shkalla e rrezikut rritet”, tha ai për Front Online.

  Vendimi për librat/ Shala: I paarsyeshëm, era po i vjen aferë korruptive

  Deputeti nga radhët e PDK-së, Ferat Shala në një intervistë për Front Online ka komentuar vendimin e Ministrisë së Arsimit për blerjen e librave.

  Ai e konsideron të paarsyeshëm këtë vendim për të cilin thotë se ka të bëjë me aferë korruptive.

  “Sot rikthimi në një periudhë krejtësisht të errët, kur prindërit, nxënësit dhe ata që shpesh herë nuk i kanë mjetet financiare, të vrapojnë nëpër tregje të librarive dhe të udhëtojnë dhe shpenzojnë shumëfish më shumë është krejtësisht i paarsyeshëm, sinqerisht era i vjen afera të ndryshme korruptive në dëm të buxhetit, në dëm të ekonomive të familjarëve, në dëm të interesave”, thotë deputeti Shala.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Të martën në Parlamentin Evropian (PE) u diskutua sulmi i armatosur në veri të Kosovës. Eurodeputeti bullgar, Ilhan Kyuchyuk, hodhi kritika në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi i ka dërguar një letër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, përmes së cilës ka kërkuar...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputeti kroat, Ladislav Iliçiq ka thënë se Serbia është arsyeja kryesore e destabilitetit në Kosovë. Sulmin ndaj Policisë së Kosovës e ka...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...
  Vip03 Tetor 2023
  Gili, këngëtarja që i ka pushtuar zemrat e publikut prej vitesh, kohë pas kohe vjen me projekte të reja muzikore. Por, nuk...
  Vip03 Tetor 2023
  Eneda Tarifa do rikthehet në ekran në rolin e moderatores. Pas një pushimi të gjatë këngëtarja e njohur do të moderojë formatin...
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.