×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Fëmijët nëpër çerdhe e shkolla të Rusisë, po përgatitën për luftë

  FrontOnline
  25 Shtator 2023

  Këndet e lojërave të Rusisë po bëhen terrene parakalimi.

  Në shkollat ​​nga Paqësori deri në Detin e Zi, fëmijët në çerdhe veshin uniforma dhe marrin pjesë në praktikën e marshimit.

  Sic raoporton CNN fëmijët më të mëdhenj po mësohen se si të hapin llogore, të hedhin granata dhe të gjuajnë me municion të vërtetë.

  Po ashtu në shkollat ​​anembanë vendit po glorifikohet shërbimi në forcat e armatosura, po krijohen “kompani vullnetare” të adoleshentëve dhe po ndryshohet kurrikula kombëtare për të theksuar mbrojtjen e atdheut.

  Me pak fjalë, fëmijët e Rusisë po përgatiten për luftë.

  Investimi është i madh. Ministri i Arsimit Sergei Kravtsov tha kohët e fundit se tani ka rreth 10,000 të ashtuquajturat klube “ushtarake-patriotike” në shkollat ​​dhe kolegjet ruse, dhe një çerek milion njerëz marrin pjesë në punën e tyre.

  Këto klube janë pjesë e një përpjekjeje të shumëanshme që përfshin një rishikim rrënjësor të kurrikulës shkollore. Ka klasa të detyrueshme për vlerat ushtarako-patriotike; librat e përditësuar të historisë theksojnë triumfet ushtarake ruse.

   

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Në shkollën fillore “Todor Janev” të Komunës Çashkë të Velesit përfundimisht filloi mësimi shqip për nxënësit e klasës së parë. Lajmin e...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi ka biseduar me Besin për situatën e krijuar me Yllin. Azemi ka thënë se “unë e di sakt qka kam thënë...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Alby dhe Kaderi drisa po pastronin kuzhinën kanë qenë të revoltuara. Ato kanë debatuar me Blerandon. Alby ka thënë se “duke e...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Barcelona nuk ka shumë hapësira për të manovruar në afatin kalimtar të janarit dhe ky ka qenë problemi që prej emërimit të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Aktivistja e PSD-së, Donjeta Demolli, duke komentuar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe ka kritikuar Qeverinë Kurti. Demolli e PSD-së theksoi se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike në Prishtinë ka pranuar informata se një subjekt biznesor, i cili operon në kryeqytet, bën shitjen...
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.