Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Familjarët presin që rasti i vëllezërve Bytyqi të diskutohet në takimin Hoti-Vuçiq

  FrontOnline
  31 Gusht 2020

  Familjarë të vëllezërve të vrarë Bytyqi presin që në takimin e Uashingtonit midis kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të diskutohet mënyra për zgjidhjen e rastit të vrasjes së Agron, Yll dhe Mehmet Bytyqit.

  “Një president që kryeson një takim midis Kosovës dhe Serbisë… është vërtet historike”, thuhet në një deklaratë dërguar mediave nga Fatos dhe Ilir Bytyqi, vëllezërit e tre të vrarëve.

  “Duke i përfaqësuar amerikanët që janë viktimizuar jashtë vendit, presidenti Trump duhet ta ngrejë çështjen e vëllezërit Bytyqi”, thanë ata.

  Hoti dhe Vuçiq takohen në Uashington më 4 shtator.

  Pjesëmarrja në takim e presidentit Trump nuk është konfirmuar, por një mundësi të tillë e ka përmendur Vuçiq.

  Agron, Mehmet dhe Yll Bytyqi, shtetas amerikanë, me prejardhje nga Kosova, janë arrestuar në vitin 1999 në Serbi, për shkak të, siç kanë thënë zyrtarët serbë, kalimit të paligjshëm të kufirit.

  Ata janë liruar nga burgu pasi janë dënuar dhe më pas janë vrarë. Trupat e tyre janë gjetur në një varr masiv, pranë Petrovo Sellos në lindje të Serbisë, në vitin 2001.

  Dy policë të akuzuar për ndihmë në likuidimin e vëllezërve Bytyqi, Sreten Popoviq dhe Millosh Stojanoviq, janë shpallur të pafajshëm me vendim të Gjykatës së Lartë në Beograd për krime lufte.

  Gjykata ka thënë se nuk ka prova për përfshirjen e tyre në vrasjet e kryera në korrik të vitit 1999.

  Një rezolutë e miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara, në tetor të vitit të kaluar, u referohet fakteve për përfshirje në vrasje edhe të ish-zëvendësministrit të Brendshëm të Serbisë, Vllastimir Gjorgjeviq, dhe të ish-komandantit të xhandarmërisë serbe, Goran Radosavleviq Guri.

  Në deklaratën e vëllezërve Bytyqi thuhet se ata e mbështesin një marrëveshje midis Kosovës dhe Serbisë që do t’i çonte dy vendet drejt paqes së qëndrueshme.

  Por, shtojnë ata, përparimi i tillë mund të arrihet vetëm duke i adresuar të gjitha çështjet e vështira, përfshirë rastin e vëllezërve Bytyqi.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për BBC, ku foli për tensionet në Veri të Kosovës. Ai doli krah BE-së dhe...
  Lajme02 Qershor 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 2 qershor, tha se nuk e di se cila është zgjidhja për shtensionimin e marrëdhënieve me...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, thotë se situata e krijuar në veri të Kosovës i ka rrënjët tek mospranimi nga...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i është bashkuar thirrjeve të përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të...
  Lajme02 Qershor 2023
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), dega në Klinë, sot ka shënuar 23-vjetorin e themelimit. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj me këtë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, ka njoftuar se ekipi i RTV 21, është ndjekur nga persona të maskuar në Leposaviq....
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri i i vendit,  Albin Kurti, ka takuar sot Koordinatoren Rezidente të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Arnhild Spence. Në takimit u...
  Lajme02 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati tha se nuk duhet të mbrohet deklarata e kryeministrit Albin Kurti për sekretarin amerikan Antony Blinken. Derisa...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.