×
 • Lajme
 • Lajme

  Familjarët e Agon Musliut ftohen për raportim në komision

  FrontOnline
  07 Gusht 2020

  Vdekja e të riut Agon Musliut në qendrën e karantinës muaj më parë ishte temë diskutimi në komisionin Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë.

  Në këtë komision u kërkua që të vijë të raportojë familja e Agon Musliut, por që u kundërshtua nga deputetja e VV-së Fatmire Mulhaxha-Kollçaku. Ajo tha se ndër të parët nuk mund të jenë ata.

  Kërkesën e bëri deputeti i PDK, Bekim Haxhiu për të cilën tha se prindi i Agonit është shprehur i gatshëm çdo herë të raportojë në çdo proces.

  “Është mirë që anëtarët ta lexojnë ligjin për Pandeminë, e sidomos ligjin për karantinën ku flet se kush mund të karantinohet. Persona që dyshohen apo janë në kontakt duhet të karantinohet. Po flasim për një djalë që nuk është i dyshuar por që është karantinuar”.

  “Nëse ka pasur neglizhencë në këtë rast, ne duhet të merremi me këtë rast. Në dokumentacionin që ka përcjellë ambasada, ka treguar se ai djalë ka probleme. Babai i tij ka shkuar ta tregojë por që nuk ka arritur ta dëshmojë. Ka deklaruar edhe babai i tij se është i gatshëm që të deklarojë në çdo proces, kështu që unë kërkoj që babai i Agonit të ftohet për raportim”, tha Haxhiu.

  “Nuk besoj se faktet e tij nuk e rëndojnë më shumë vdekjen e djalit të tij. Ne e kemi formuar këtë komision që ti shpalosim të gjitha faktet për pandeminë. Ta qesim në votim që të ftuarin e parë të jetë prindi i Agon Musliut”, tha Haxhiu.

  Që të ftohet në këtë komision për intervistim prindi i Agon Musliut, ishte edhe deputetja tjetër e PDK-së Eliza Hoxha.

  “Ne kemi nevojë për dy storie, atë institucionale dhe familjare. Nëse ata nuk duan të flasin për këtë temë dhe duhet që në ta ftojmë familjen në komision. Ndoshta nuk duan të flasin, por ne e kemi obligim që t’i thërrasim”.

  “Nuk ka asgjë të keqe nëse e ftojmë në raportim familjen. Është storie institucionale sepse edhe neve na ndihmon, e mëse ata nuk duan të vijnë ajo diçka tjetër. Nëse duam që të jetë i pari ministri, kryetari apo familja e tij, nuk është me rëndësi por që duhet të ftohet”, tha ajo.

  E deputeti i AAK-së, Shkumbin Demaliaj, tha se është mirë ë administrata të flasë më familjen nëse dëshirojnë që të raportojnë apo jo, raporton EO.

  “Unë propozoj që administrata të flasë më familjen nëse duan të vijnë apo jo. Ne duhet të flasim fillimisht me familjen”, tha ai.

  I pari që të ftohet u propozua që të jetë drejtori i IKShPK-së, Naser Ramadani, sekretari i MSh-së Naim Bardiqi, ish-ministri Arben Vitia, i katërti u propozua që të jetë njëri prind i Agon Musliut.

  Pastaj për raportim u propozua që të vijë Izet Sadiku, Valdet Hashani menaxher i karantinës, kryetari i Gjilanit Lutfi Haziri dhe ambasadori i Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj. Kjo listë u votua me tetë vota për dhe një abstenim.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme23 Korrik 2024
  Zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi, thotë se ka informata që nga aksioni i Policisë dhe Prokurorisë në Pejë, janë arrestuar zyrtarë të...
  Lajme23 Korrik 2024
  Valon Prestreshi, njohës i rrethanave ekonomike në vend thotë se Qeveria e Kosovës duhet ta rrisë nivelin e angazhimit për bashkëpunim ekonomik...
  Lajme23 Korrik 2024
  Opozita serbe ka paraqitur një plan ku përfshihen disa pika. Anëtarët e opozitës Çedomir Stojkoviq dhe Ivan Videnoviç u deklaruan se Serbia...
  Të tjera
  Lajme23 Korrik 2024
  Pas dyshekëve, produkti i dytë më i eksportuar në Amerikë gjatë vitit që lamë pas janë artikuj të veshjeve për burra dhe...
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...
  Ekonomi23 Korrik 2024
  Dyshekët e prodhuar në Kosovë janë produkti kryesor që  eksportohet nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) së paku gjatë...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Lajme23 Korrik 2024
  Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...
  Lajme22 Korrik 2024
  E pandehura pranoi SMS në 3 të mëngjesit pastaj e çoi me veturë në Drenas- çfarë ndihme iu ofrua Faton Hajrizit pas...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.