×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Evropa vendos kufizime pas valës së katërt të rritjes së rasteve me koronavirus

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  Në të gjithë Evropën, kufizime gjithëpërfshirëse për COVID-19 po vendosen në një përpjekje për të trajtuar një valë të katërt të virusit që po përhapet aktualisht në të gjithë kontinentin.

  Me Evropën edhe një herë epiqendrën e pandemisë, Gjermania, Austria dhe Sllovakia kanë rifutur kufizime në prag të Krishtlindjeve. Të enjten, kancelarja gjermane, Angela Merkel, njoftoi kufizime në jetën publike për ata që nuk janë vaksinuar në zonat ku spitalet po mbushen me pacientë me koronavirus.

  Greqia ka vendosur gjithashtu më shumë kufizime për njerëzit e pavaksinuar pas një rritje të rasteve të fundit, duke përfshirë ndalimin e tyre nga të gjitha hapësirat e brendshme, si kinematë, muzetë dhe palestrat. Shkalla e vdekjeve nga virusi ka arritur nivelin më të lartë në gjashtë muaj, pasi afërsisht një e treta e popullsisë së Greqisë mbetet e pavaksinuar.

  Austria ka vendosur një bllokim të ngjashëm, me dy shtete – Salzburgun dhe Austrinë e Epërme – duke zgjeruar masat edhe për personat e vaksinuar dhe duke hyrë në një bllokim të plotë nga java e ardhshme, me shkollat ​​e mbyllura dhe një shtetrrethim të vendosur.

  Kufizimet e reja do të lejojnë vetëm udhëtimet për në dhe nga puna, blerjet e sendeve thelbësore dhe daljen nga shtëpia për stërvitje. Nivelet e vaksinimit në Austri janë ndër më të këqijat në Evropën Perëndimore, shkruan Skynews.

  Të enjten, disa qindra njerëz protestuan jashtë ambasadës austriake në Paris, nga frika se Franca mund të ndjekë të njejtin shembull. Megjithatë, Presidenti Emmanuel Macron ka thënë se nuk do të vendosë një bllokim për njerëzit e pavaksinuar.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.