[wp-story]

Bota/Rajoni

Evakuohen rreth 90 mijë banorë të Kalifornisë për shkak të zjarreve

Evakuohen rreth 90 mijë banorë të Kalifornisë për shkak të zjarreve
23:16 | 27 Tetor 2020

Dy zjarre të mëdha që po avancojnë shumë shpejt, kanë detyruar autoritetet e Kalifornisë të evakuojnë rreth 90 mijë banorë.

Zjarri nisi të dilte nga kontrolli mëngjesin e të hënës në fshatin Orange në jug të Los Angelosit. Sakaq ditën e sotme ka nisur edhe një tjetër zjarr me përmasa të mëdha pranë zonës së Yorba Linda.

Rreth 5900 hektarë janë shkrumbuar tashmë, ndërkohë që raportohen dy zjarrfikës të lënduar rëndë.

Sipas mediave, zjarri po përparon me shpejtësi i ndihmuar nga erërat e forta dhe temperaturat e larta.

Zjarret në Kaliforni prej disa kohësh janë kthyer në një shqetësim të madh për vendin, teksa situata raportohet emergjente.

Bonus dhe Premium Kartela të cilat po i ofron Petrol Company, kartelat më të kërkuara nga klientët

Të tjera