×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Eurostat”: Shqipëria, më e shtrenjta në rajon për ushqim

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Të dhënat më të fundit të Agjencisë Evropiane të Statistikave tregojnë se, në Shqipëri çmimet janë sa 57% e mesatares evropiane. Kjo normë e vendos Shqipërinë ndër vendet më të lira në kontinentin e vjetër, por në krye të rajonit, së bashku me Serbinë dhe Malin e Zi. Maqedonia e Veriut, Bosnje Hercegovina, por më gjerë edhe Turqia si vend kandidat, janë të tria më të lira se Shqipëria, thotë Eurostat.

  Veshjet në Shqipëri kushtojnë thuajse sa në Evropë, më saktësisht sa 97% e mesatares së Bashkimit Evropian. Produktet e elektronikës së konsumit ndërkohë janë e vetmja kategori të cilën shqiptarët e blejnë në Shqipëri më shtrenjtë se në Evropë, raporton “Scantv”.

  Restorantet dhe hotelet, ndërkohë, në Shqipëri kushtojnë sa 46% e mesatares evropiane. Kjo normë bën Shqipëria të jetë vendi i dytë më i lirë në Evropë, me një diferencë minimale me Maqedoninë e Veriut.

  Edhe pijet alkoolike si dhe duhani janë ndjeshëm më të lira në Shqipëri sesa në Evropë, në 68% të mesatares së BE-së. Sa i përket ushqimit dhe pijeve jo-alkoolike, në Shqipëri çmimi është sa 82% e çmimit mesatar në Evropë.

  Kjo është norma më e lartë në rajon. Kjo normë është rritur krahasuar me vitin e kaluar, kur fiksohej në 79%, si dhe është më e lartë se në Bullgari, Poloni, Rumani si dhe njësoj me Lituaninë.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  NATO ka uruar Shqipërinë për Festën e Pavarësisë. “Ripostoni për t’u bashkuar me ne për të festuar Aleatin tonë #Shqipëri në #Ditën...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Sport28 Nëntor 2023
  Ylli i futbollit Xherdan Shaqiri e ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Futbollisti i Chikago Fire dhe Përfaqësueses së Zvicrës e...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar pavarësinë e Shqipërisë të gjithë shqiptarëve në mbarë botën. “Urime Dita e Pavarësisë së Shqipërisë të gjithë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.