×
 • Lajme
 • Lajme

  Eurodeputeti holandez: Grupi i armatosur e kishte mbështetjen e Serbisë

  FrontOnline
  03 Tetor 2023

  Eurodeputeti holandez, Thijs Reuten, konsideron se operacioni i grupit të armatosur në Banjskë ishte i mbështetur nga Serbia. Sipas tij, synimi i sulmuesve ishte që të destabilizohej veriun e Kosovës.

  Eurodeputeti holandez, Thijs Reuten, mbeti i shokuar me sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës, ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku.

  Reuten vlerëson se ky operacion u mbështet nga Serbia, ndërsa thotë se synimi i grupit të armatosur ishte që të destabilizohej veriu i Kosovës.

  Politikani holandez konsideron se të gjithë ata që janë përgjegjës për këtë aksion duhet të sillen para drejtësisë.

  “Ajo çfarë ndodhi me 24 shtator ku u sulmua Policia e Kosovës na ka shokuar të gjithëve. Tani dëshmitë po tregojnë se grupi i armatosur kishte mbështetje brenda Serbisë për ta kryer këtë operacion. Duket qartë se objektivi i tyre ka qenë që ta mbajnë gjendjen e trazuar në veriun e Kosovës. Përgjegjësit kryesor të këtij aksioni duhet të sillen urgjentisht para drejtësisë dhe duhet të marrin ndëshkimin e merituar. Tani mbetet të shihet se si do të veprojë qeveria e Serbisë, a do të jenë ata bashkëpunues për të zbardhur gjithçka çfarë ndodhi më 24 shtator”, u shpreh Thijs Reuten për Tëvë1.

  Reuten i bënë thirrje Serbisë që ta kuptojë realitetin dhe ta pranoj se Kosova është shtet i lirë dhe i pavarur.

  Sipas tij çdo tendencë për ta destabilizuar Kosovën do të dështoj sikurse me 24 shtator.

  “Problemi mes Kosovës dhe Serbisë duhet të zgjidhet njëherë e përgjithmonë. Veçanërisht Serbia duhet ta kuptojë se nuk mund të vazhdojë më këtë në formë duke synuar ta destabilizojë Kosovën sepse nuk do të funksionojë. Ata duhet ta kuptojnë se Kosova është një shtet i pavarur i lirë dhe demokratik që vendos vetë se me kë të krijoj aleanca dhe cilën rrugë ta zgjedhë. E shoh si të domosdoshme që të ndryshoj formati aktual i dialogut sepse është nduke ngecur. Duhet një qasje e re e BE-së dhe një bashkëpunim i ngushtë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, deklaroi Reuten.

  Përgjegjësinë për sulmet në Banjskë e ka marrë ish-nënkryetar i Listës Serbe Milan Radoiçiq.

  Sulmin ndaj policisë së Kosovës e kanë dënuar ashpër Bashkimi Evropian si dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Prokuroria e Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj 10 personave, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ajo përmes, një postimi në profilin e saj në...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Për BE-në, kapitulli 35 është bërë mjet shantazhi për të detyruar Serbinë të njohë Kosovën, tha sot i sanksionuari i SHBA-ve dhe...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka biseduar me banorët dhe iu ka thënë se “pak ju ka lodhë konkurrenca brenda”. Ai ka thënë gjithashtu se “me...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Për BE-në, kapitulli 35 është bërë mjet shantazhi për të detyruar Serbinë të njohë Kosovën, tha sot i sanksionuari i SHBA-ve dhe...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Tensionet e brendshme në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova kanë rezultuar në një përplasje të hapur mes dy banorëve, Santianës dhe...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Pas përfundimit të ‘Prime’, Santiana është parë e mërzitur përderisa edhe ka qarë. Përndryshe ajo edhe ka paralajmëruar se mund të dal...
  Lifestyle02 Dhjetor 2023
  Kur u pyet se çfarë pjate nuk porosit kurrë në një restorant, Gordon Ramsay dha një përgjigje krejtësisht të papritur. Nëse e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.