×
 • Lajme
 • Lajme

  Eurodeputetët kroatë kërkojnë të ndëshkohet Serbia për sulmin terrorist në veri

  FrontOnline
  03 Tetor 2023

  Eurodeputeti kroat, Ladislav Iliçiq ka thënë se Serbia është arsyeja kryesore e destabilitetit në Kosovë.

  Sulmin ndaj Policisë së Kosovës e ka quajtur një akt klasik terrorist.

  “Ky sulm konfirmon atë që thashë në maj: Serbia është arsyeja kryesore e destabilitetit në Kosovë. Sulmi i grupit serb ndaj Policisë së Kosovës është një akt klasik terrorist. Nuk do të ketë autonomi politike të mundshme për komunitetin serb sot”, u shpreh ai.

  Ndërkaq, eurodeputeti Tonino Picula, ka kërkuar masa ndëshkuese ndaj Serbisë.

  Ai tha se ngjarjet e fundit janë evidencë se sa e rrezikshme është situata.

  “Ne kemi parë masa kufizuese ndaj Kosovës. Të paktën të njëjtat ose edhe më të gjera duhet të zbatohen për Serbinë. Për sukses të vërtetë, politika jonë duhet të jetë koherente. Nuk mund të kemi politika kaq divergjente ndaj Serbisë dhe Kosovës “, tha eurodeputeti kroat në Parlamentin Evropian.

  Komisioneri për çështje humanitare, Janez Lenarçiq foli në emër të Komisionit Evropian në mungesë të përfaqësuesit të Lartë të BE-së Josep Borrell, i cili ishte në udhëtim zyrtar.

  Ai e kritikoi Serbisë për veprimet pas sulmit të 24 shtatorit, e cila i lartësoi tre sulmuesit serbë që u vranë pasi e sulmuan Policinë e Kosovës dhe shpalli zi për ta.

  “Retorika nga Beogradi pas ngjarjeve të 24 shtatorit është shumë shqetësuese. Sikur edhe mbajtja e zisë për sulmuesit e vrarë. Edhe rritja e pranisë ushtarake në jug të Serbisë është shqetësuese“ tha ai.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  I ngarkuari me punë ne Ambasadën e Kosovës në Senegal, Sami Halili, ka njoftuar sot se Ministrja e Punëve të Jashtme të...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Grupi Parlamentar i AAK-së ka mbajtur konferencë për medie ku ka kritikuar Qeverinë për planifikim jo të duhur të buxhetit për vitin...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, tha se Qeveria Kurti është kundër fjalës së lirë, derisa ka përmendur deklaratat përçmuese të zyrtarëve të...
  Të tjera
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Liridona Ademaj, 33-vjeçarja që u vra mbrëmjen e 29 nëntorit, është varrosur dje në varrezat e fshatit Cërmjan. Në ceremoninë e varrimit...
  Ekonomi02 Dhjetor 2023
  Analistë politik në vend thonë se Kosova rrezikon t’i humb mbi 500 milionë euro fonde nga BE-ja nëse nuk largohen gjatë këtij...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Ukraina së shpejti do të rihapë aeroportin ndërkombëtar të Kievit. Lajmi u bë me dije nga shefi i shtabit, të presidentit Volodymir...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Sot (e shtunë) do të hidhet shorti për grupet e Kampionatit Evropian 2024 që do të mbahet në Gjermani. Përveç Gjermanisë nikoqire,...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Mbrëmja e premte solli befasi të shumta në skenën e “Dancing With the Stars Albania”. Bukuroshja e dashur nga Kosova, Juliana Nura,...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka kujtuar ish-presidentin historik Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. “Sot e kujtojmë ditëlindjen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.