×
 • Lajme
 • Lajme

  EULEX bën thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja

  FrontOnline
  30 Maj 2023

  Misioni i EULEX-it ka bërë thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja.

  “Situata e sigurisë atje është ende e tensionuar dhe kjo është një arsye për shqetësim të madh. Ju bëjmë thirrje të gjitha palëve që të veprojnë me maturi, të shmangin dhunën dhe të marrin masa për të depërshkallëzuar këtë situatë të tensionuar. Duhet të rivendoset urgjentisht paqja në interes të të gjithëve komuniteteve që jetojnë në veri të Kosovës”, ka thënë EULEX-i për Tanjug.

  EULEX-i ka deklaruar se do të vazhdojë punën me “vendosmëri për të mbështetur stabilitetin e Kosovës”, si dhe për sigurinë e të gjitha komuniteteve në Kosovë përmes patrullave të shtuara dhe në “bashkëpunim të ngushtë me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in”.

  Që nga e premtja serbët në veri janë duke protestuar para objekteve komunale në Leposaviq, Zubin-Potok e Zveçan, duke kundërshtuar që kryetarët e rinj të ushtrojnë detyrën nga objektet komunale.

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Plot buzëqeshje në ambientet e televizionit që donte ta mbyllte, por që duket të jetë tërhequr pas presionit të madh nga të...
  Lajme03 Tetor 2023
  Gazetari nga Shqipëri, Albi Xhunga sot vëri në mëdyshje gjakun e të rënëve për liri, për të cilin tha se nuk ishte...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-zëvendësshefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Edward Joseph, ka thënë se Serbisë i konvenon fakti që Evropa është e ndarë për...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputetja holandeze Tineke Strik, ka hedhur kritika të ashpra ndaj Serbisë për sulmin terrorist në veri të Kosovës. Para deputetëve të Parlamentit...
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.