×
 • Lajme
 • Lajme

  “Është mbushur kupa”- Gërvalla nga SHBA-ja e akuzon Lajçakun se po e favorizon Serbinë

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Kryediplomatja e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, e cila gjendet në SHBA, e ka akuzuar emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, për favorizim të Serbisë në kuadër të dialogut.

  Gërvalla-Schwarz në një intervistë për Zërin e Amerikës është shprehur se “është mbushur kupa” nga favorizimi i Lajçak ndaj Serbisë pas takimit në Bruksel javën që shkoi.

  “Lajçak, nuk është hera e parë kur ai është treguar tërësisht i njëanshëm në një proces dialogu, në të cilin BE duhet të sigurohej të jetë i paanshëm. Ne disa herë e kemi shprehur pakënaqësinë tonë në mënyrë interne rreth faktit se si Lajçak e udhëheq këtë dialog dhe javën e kaluar është mbushur kupa. Ka qenë tepër i hapur qëndrimi i Lajçakut në favor të Serbisë. Janë prezantuar si të BE-së dokumente të cilat kanë qenë të Serbisë dhe prandaj, për ne është bërë e pamundur që ta vazhdojmë këtë proces në këtë formë. Ne i kemi bërë thirrje BE-së me kanalet tona interne që të kihet më shumë kujdes në mënyrë që ky dialog të ketë një shansë për të pasur sukses”, ka deklaruar ajo.

  Ndër të tjera, ajo ka mbrojtur qëndrimet e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të dhënë për emisarin Lajçak në konferencën e së hënës, si dhe e ka quajtur të dështuar procesin e dialogut.

  “Kryeministri i Kosovës s’ka përdorur gjuhë të ashpër vetëm ka treguar realitetin e zhvillimeve në dialog. Ky proces është i destinuar të dështojë. Dy vitet e fundit ka dëshmuar se ajo çfarë ka dëshiruar të realizojë Lajçak ka dështuar. Ne kemi nevojë për një proces i cili është më i drejtë ndaj të dyja palët”, ka deklaruar më tej kryediplomatja kosovare.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.