Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Erërat e forta i lanë pa rrymë për 30 orë disa fshatra të Klinës, kryetari jep detaje

  FrontOnline
  1 muaj më parë

  Me erëra të forta është përball Kosova gjatë së shtunës dhe të dielës.

  Shpejtësia e lartë e tyre ka shkaktuar dëme në disa komuna të vendit.

  Njëra nga to është ajo e Klinës, ku ka pasur këputje të përçuesve elektrikë dhe rrëzim të shtyllave.

  Kryetari i komunës, Zenun Elezaj ka dhënë detaje për “Front Online”.

  “Ka dëme kryesisht të energjisë elektrike. Janë duke i rregulluar. Ka edhe dëme tjera të vogla materiale. Ndonjë pjesë e çatisë ose orendive. Tek tash u lëshu rryma në Siqevë, Jashanicë, Ujëmir. Ka mbet vetëm Doberdoli. Këto fshatra kanë qenë 30 orë pa rrymë”.

  Elezaj u zotua se do të ndihmojnë familjet e dëmtuara.

  “Nëse lajmërohet dikush nga banorët, ne si Komunë e formojmë Komisionin për dëme. Deri tash nuk është lajmëruar asnjë qytetar”, u shpreh Elezaj për “Front Online”.

  KEDS-i ka shtuar ekipet në terren, në mënyrë që të sanojnë dëmet e shkaktuara.

  “Kërkojmë mirëkuptimin e konsumatorëve tanë në këto zona të afektuara nga erërat dhe shpresojmë se në një afat sa më optimal gjendja me furnizim me energji elektrike do të kthehet në normalitet”, thuhet në njoftimin e KEDS-it.

  Erërat e dy ditëve të fundit hynë në kategorinë e fatkeqësive natyrore dhe si të tilla mundë të jenë të rrezikshme e të shkaktojnë dëme, por edhe të rrezikojnë jetën e vet qytetarëve të vendit.

  Kështu ka thënë drejtor ekzekutiv i Qendrës Kërkimore për Politika të Sigurisë (SPRC) dhe njohësi i çështjeve të emergjencave, Tahir Ahmeti, i cili ka thënë se qytetarët gjatë kësaj periudhe duhet të kenë kujdes të shtuar gjatë lëvizjeve të tyre.

  “Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se të dielën pasdite vendi do të përfshihet nga erërat e fuqishme të cilat do të regjistrojnë shpejtësinë mbi 12m/s”, ka thënë ai.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetar i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani ka thënë se marrëveshja mes kryeministrit kosovar, Albin Kurtit dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq ka lëvizur...
  Lajme21 Mars 2023
  Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan i ka reaguar kryetarit të kësaj komune, Alban Hysenit, pasi ky i fundit sot...
  Lajme21 Mars 2023
  Drejtori i të ashtuquajturës zyra serbe për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, i është kundërpërgjigjur deklaratës së kryeministrit të vendit,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Shqipëria e para në Evropën Juglindore për rimëkëmbjen e fluturimeve. Në këtë përfundim ka dalë “Mabrian”, ofruesi kryesor i inteligjencës për udhëtimet,...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Presidenti i Kinës Xi Jinping ka bërë thirrje për “bisedime paqeje” dhe “dialog të përgjegjshëm” mbi Ukrainën në një deklaratë të përbashkët...
  Vip21 Mars 2023
  Këngëtarja shumë e dashur Nora Istrefi e ka publikuar video projektin e saj më të ri muzikor, të titulluar “Amanet”. Kënga e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kërkohet ndihmë për shërim të Gazmend Malokut nga Juniku. Sipas familjarëve të tij, Gazmendi është ne gjendje të rëndë shëndetësore në Turqi,...
  Lajme21 Mars 2023
  Emisari i BE-së për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar një takim me kryetaren e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq,...
  Lajme21 Mars 2023
  Deputeti i Vetëvendosjes, Fatmir Humolli, ka thënë se që nga dita e nesërme ai do të jetë deputet i pavarur në Kuvendin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.