×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Erdogan: Pro Suedisë në NATO vetëm nëse SHBA e mban premtimin për avionët F-16

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Parlamenti turk do të mbajë premtimin dhe do të ratifikojë kandidaturën e Suedisë për NATO-n nëse administrata e presidentit amerikan Joe Biden mundëson shitjen e avionëve amerikanë F-16 në Ankara, njoftoi sot presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

  Duke folur me gazetarët gjatë kthimit nga enklava e Azerbajxhanit të Nakhçivanit, Erdogan tha se Ministri i Jashtëm Hakan Fidan dhe Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken diskutuan ofertën e Suedisë për anëtarësimin në NATO javën e kaluar në Nju Jork.

  Erdogan deklaroi se administrata amerikane e lidh shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Turqi me ratifikimin nga Ankaraja për ratifikimin e kandidaturës së Suedisë për anëtarësimin në NATO./FrontOnline/

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë të shkallës Rihter goditi rajonin Tarapacá në Kili, njoftoi sot Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), transmeton FrontOnline....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një 84-vjeçar humbi jetën, dy persona u plagosën dhe shtëpia u shkatërrua nga një shpërthim që ndodhi në një shtëpi në kryeqytetin...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka biseduar me banorët dhe iu ka thënë se “pak ju ka lodhë konkurrenca brenda”. Ai ka thënë gjithashtu se “me...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Për BE-në, kapitulli 35 është bërë mjet shantazhi për të detyruar Serbinë të njohë Kosovën, tha sot i sanksionuari i SHBA-ve dhe...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Tensionet e brendshme në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova kanë rezultuar në një përplasje të hapur mes dy banorëve, Santianës dhe...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Pas përfundimit të ‘Prime’, Santiana është parë e mërzitur përderisa edhe ka qarë. Përndryshe ajo edhe ka paralajmëruar se mund të dal...
  Lifestyle02 Dhjetor 2023
  Kur u pyet se çfarë pjate nuk porosit kurrë në një restorant, Gordon Ramsay dha një përgjigje krejtësisht të papritur. Nëse e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.