×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Erdogan: Ne presim që Biden të përmirësojë marrëdhëniet me Turqinë dhe BE-në

  FrontOnline
  23 Dhjetor 2020

  Turqia pret marrëdhënie të përmirësuara me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian pasi presidenti i zgjedhur i SHBA-së Joseph Biden të marrë detyrën.

  Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan tha sot se vendi i tij shpreson të “kthejë një faqe të re” në marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian dhe se Ankaraja u është nënshtruar “standardeve të dyfishta” me aleatët e saj të NATO-s, raporton Reuters.

  “Turqia po përballet me standarde të dyfishta si në Mesdheun lindor ashtu edhe në S-400. Ne duam që BE të lirohet sa më parë nga ‘verbëria strategjike’ nga e cila po vuan aktualisht,” tha Erdogan në një fjalim drejtuar anëtarëve të Partisë qeverisëse të Drejtësisë dhe Zhvillimit (AKP) të Turqisë.

  “Mendoj se presidenti i zgjedhur i SHBA Biden do të tregojë rëndësinë e nevojshme në marrëdhëniet midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara,” shtoi presidenti turk.

  Më herët këtë muaj, Uashingtoni sanksionoi Turqinë për përvetësimin e sistemit rus të raketave S-400 dhe BE gjithashtu përgatiti masa ndëshkimore për shkak të mosmarrëveshjes turke me anëtaret Greqi dhe Qipro mbi të drejtën për të shfrytëzuar karburantin në Mesdhe.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një autobus shkolle është përmbysur në Jeruzalem, si pasojë e të cilit janë plagosur dhjetëra nxënës. 33 fëmijë të moshës 8-12 vjeç...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Spanjë, ku një 14 vjeçar ka goditur me thikë 3 mësues dhe...
  Të tjera
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Spanjë, ku një 14 vjeçar ka goditur me thikë 3 mësues dhe...
  Vip28 Shtator 2023
  E ftuar sot në emisionin “Pardon My French” ka qenë Olta Gixhari. Duke qenë se spikati gjatë qëndrimit të saj në “Big...
  Lajme28 Shtator 2023
  Në mungesë të të akuzuarit Shukri Buja, ka dështuar të mbahet seanca e rigjykimit të enjten në Gjykatën Themelore në Prishtinë, në...
  Lajme28 Shtator 2023
  Shënimi i Ditës Kombëtare të Boshnjakëve, aktivitet ky i mbajtur në Qeverinë e Kosovës, ka nisur me një minutë heshtje për policin...
  Vip28 Shtator 2023
  Blogerja e njohur shqiptare, Sarah Berisha u bë më e njohur për publikun pas pjesëmarrjes së saj në edicionin e parë të...
  Lajme28 Shtator 2023
  Partia e serbëve të Kosovës(PSK), ka reaguar pas sulmit terrorist në Banjskës ku ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të fillojë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.